• pictura-catedrala-munchen.jpg
  • pictura-catedrala-munchen0.jpg
  • pictura-catedrala-munchen2.jpg
  • pictura-catedrala-munchen3.jpg
  • pictura-catedrala-munchen4.jpg
  • pictura-catedrala-munchen5.jpg
  • pictura-catedrala-munchen6.jpg
  • pictura-catedrala-munchen7.jpg
  • pictura-catedrala-munchen8.jpg
  • pictura-catedrala-munchen9.jpg

Landul Saar este, după Bavaria, Baden Württemberg şi Hessen, cel de-al patrulea land din Republica Federală Germania în care a fost recunoscut oficial statului de Corporaţie de drept public pentru Biserica Ortodoxă Română. Ceremonia oficială a avut loc la data de 7 iunie 2013, la Saarbrücken.

Domnul Ulrich Commercon, ministru pentru educaţie şi cultură în Guvernul landului Saar, a înmânat Înaltpreasfinţitului Dr. Serafim Joantă, Mitropolitul Bisericii Ortodoxe Române pentru Germania, Europa Centrală şi de Nord, actul oficial de recunoaştere.

La ceremonie a participat şi Domnul Mihai Botorog, Consulul General al României la Bonn.

Caută în site

construimcatedrala.ro