• pictura-catedrala-munchen.jpg
  • pictura-catedrala-munchen0.jpg
  • pictura-catedrala-munchen2.jpg
  • pictura-catedrala-munchen3.jpg
  • pictura-catedrala-munchen4.jpg
  • pictura-catedrala-munchen5.jpg
  • pictura-catedrala-munchen6.jpg
  • pictura-catedrala-munchen7.jpg
  • pictura-catedrala-munchen8.jpg
  • pictura-catedrala-munchen9.jpg
×

Eroare

[SIGPLUS_EXCEPTION_SOURCE] Image source is expected to be a full URL or a path relative to the image base folder specified in the back-end but /galerii/2015/2015.02.08 Ierihon is neither a URL nor a relative path to an existing file or folder.

Articol preluat de pe site-ul Agenției de știri Basilica a Patriarhiei Române

Cu înalta binecuvântare a Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul României, în Duminica a doua a Triodului, IPS Serafim, Mitropolitul Germaniei, Europei Centrale şi de Nord, înconjurat de un grup de preoţi şi pelerini români din Germania prezenţi în Ţara Sfântă, a săvârşit Sfânta Liturghie la Aşezământul Românesc din oraşul biblic Ierihon, după cum ne-a declarat Arhim Teofil Anăstăsoaie, Superiorul Aşezămintelor Româneşti din Ţara Sfântă.  

În cadrul Sfintei Liturghii IPS Sa a adresat un cuvânt de învăţătură prin care a îndemnat credincioşii sa urmeze exemplului de întoarcere a fiului risipitor către tatăl sau, de nejudecata semenilor si de ascultare a poruncilor Tatălui ceresc. De asemenea, a amintit despre nevoinţele cuvioşilor părinţi care au trăit si s-au rugat pe pământul Tarii Sfinte, intre care a strălucit Sf. Ioan Iacob de la Neamţ, in pustia Hozevei, aproape de Ierihon si Iordan.   A fost pomenit si Vrednicul de Pomenire Patriarh Teoctist, care in urma cu 15 ani, în anul 2000 - anul Jubileului, înconjurat de un frumos sobor de arhierei si preoţi, a săvârşit slujba de sfinţire a lucrărilor de la Aşezământul Romanesc din Jerihon.   Vizita grupului de pelerini condus de IPS Serafim la aşezămintele româneşti din Ţara Sfântă se înscrie în itinerariul duhovnicesc-misionar propus de Mitropolia Ortodoxă Română a Germaniei pentru anul 2015, închinat „misiunii în parohie şi mănăstire”. 

 {gallery}/galerii/2015/2015.02.08 Ierihon{/gallery}

Caută în site

construimcatedrala.ro