• pictura-catedrala-munchen.jpg
  • pictura-catedrala-munchen0.jpg
  • pictura-catedrala-munchen2.jpg
  • pictura-catedrala-munchen3.jpg
  • pictura-catedrala-munchen4.jpg
  • pictura-catedrala-munchen5.jpg
  • pictura-catedrala-munchen6.jpg
  • pictura-catedrala-munchen7.jpg
  • pictura-catedrala-munchen8.jpg
  • pictura-catedrala-munchen9.jpg

Duminică, 25 octombrie, românii din Nürnberg și-au sărbătorit ocrotitorul, Sfântul Mare Mucenic Dimitrie Izvorâtorul de Mir. După Sfânta Liturghie săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim alături de Părintele paroh Teofil Herineanu și un sobor de preoți și diaconi, membrii parohiei precum și numeroși invitați au participat la agapa organizată cu ocazia hramului.

Sfântul Dimitrie este ocrotitorul românilor din Nürnberg încă de la înființarea parohiei, în anul 1981. Tradițional, hramul este sărbătorit întotdeauna în duminica cea mai apropiată de praznicul sfântului, pentru a face posibilă participarea cât mai multor credincioși.  Anul acesta Sfânta Liturghie festivă a avut loc în ajunul sărbătorii, în Duminica a 23-a după Rusalii, credincioșii bucurându-se de slujirea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim. Alături de ierarh, au coslujit PC Pr. Teofil Herineanu, consilier economic al Arhiepiscopiei și paroh al comunității din Nürnberg, PC părinți Arsenie și Luca, ieromonahi slujitori ai Centrului Mitropolitan, PC Pr. Sebastian Suciu (Ulm) și PC Pr. Vasile Câmpean (Catedrala din Timișoara), precum și PC diaconi Dumitru Dura și Ioan Popoiu (Nürnberg) și Martin Lissmann (Köln).

În timpul Sfintei Liturghii, ÎPS Serafim a hirotonit pe diaconul Alexandru Roșu întru preot pe seama parohiilor românești din Ravensburg și Friedrichshafen. Părintele Alexandru este doctor în teologie al Universității din București și a slujit timp de doi ani ca diacon al comunității românești din Bonn.

Răspunsurile liturgice au fost date de corul catedralei, condus de dr. Claudiu Pătrașcu, iar la momentul împărtășirii credincioșilor au cântat pricesne un grup de pelerini, membri ai organizației ortodoxe „Oastea Domnului” din Timișoara, oaspeți ai parohiei. De asemenea, printre oaspeții de seamă s-au numărat dl. Olaf Schreglmann consilier economic SPD-Bayern și dna. Aliki Aletsis, consilier municipal în Nürnberg și membră a comunității grecești din oraș, dar și români din Bonn, participanți la hirotonia întru preot a părintelui Alexandru.

După Sfânta Liturghie a urmat o agapă organizată în sala parohială, de care s-au bucurat, alături de ÎPS Serafim și părinții slujitori, credincioși români din Nürnberg și oaspeți din Germania și România. Atmosfera de sărbătoare a fost înfrumusețată de interpretări muzicale la vioară, pian, chitară și piese populare.

Mai multe despre istoricul parohiei și al bisericii „Sf. M. Mc. Dimitrie, Izvorâtorul de Mir” din Fürtherstr. 166 Nürnberg, pot fi citite în acest articol, apărut în Ziarul Lumina.

 

Caută în site

construimcatedrala.ro