• pictura-catedrala-munchen.jpg
  • pictura-catedrala-munchen0.jpg
  • pictura-catedrala-munchen2.jpg
  • pictura-catedrala-munchen3.jpg
  • pictura-catedrala-munchen4.jpg
  • pictura-catedrala-munchen5.jpg
  • pictura-catedrala-munchen6.jpg
  • pictura-catedrala-munchen7.jpg
  • pictura-catedrala-munchen8.jpg
  • pictura-catedrala-munchen9.jpg

În Duminica după Praznicul Nașterii Domnului (30 decembrie) credincioșii din noua parohie „Maica Domnului Prodromița” și „Sf. Mărturisitori Ardeleni” din Zell am See au primit vizita ÎPS Serafim, care a instalat pe PC Pr. Liviu-Paul Ghioc în funcția de paroh al tinerei comunități ortodoxe românești, înființate la sfârșitul acestui an.

De sărbătoarea Nașterii Domnului (25 decembrie) a avut loc în Zell am See, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim, prima Sfânta Liturghie în cea mai nouă parohie românească a Arhiepiscopiei, care a primit hramul Maicii Domnului Prodromița și al Sfinților Mărturisitori Ardeleni care au pătimit în închisoarea imperială din Kufstein, oraș situat în vecinătatea noii parohii. Cu bunăvoința parohiei romano-catolice din oraș, românii vor putea participa la Sfânta Liturghie în fiecare duminică și de sărbători, într-un lăcaș pus la dispoziție noii comunități ortodoxe.

La doar câteva zile de la săvârșirea primei slujbe, în Duminica după Nașterea Domnului, Părintele Mitropolit Serafim a vizitat noua comunitate și, în cadrul Liturghiei arhierești, a instalat în funcția de paroh pe părintele Liviu-Paul Ghioc, înmânându-i simbolic Sfânta Evanghelie, Sfânta Cruce și cheia bisericii, care reprezintă propovăduirea Cuvântului lui Dumnezeu, purtarea greutăților tuturor credincioșilor și misiunea de a deschide inimile românilor ortodocși către viața întru Hristos.

La sfârșitul slujbei slujitorii au întâmpinat pe preotul mag. Rudolf Webersdorfer, de la parohia catolică din oraș, mulțumindu-i pentru găzduirea credincioșilor români în unul dintre lăcașurile de cult ale parohiei.

  

 

Caută în site

construimcatedrala.ro