A trecut la Domnul Arhiepiscopul rus Longhin de la Düsseldorf

Biserica Ortodoxă Rusă din Germania l-a prohodit la Bonn în ziua de joi, 28 august, de Praznicul Adormirii Maicii Domnului potrivit calendarului vechi, pe ÎPS Arhiepiscopul Longhin de Klin, înaltul reprezentant al Patriarhiei Moscovei pentru Germania şi Uniunea Europeană. După o îndelungă luptă cu boala, luni 24 august, ierarhul în vârstă de 68 de ani a trecut la Domnul. Credincioşii ortodocşi ruşi din parohia „Acoperământul Maicii Domnului” din Düsseldorf, unde îşi avea reşedinţa părintele lor, dar şi alte parohii ruseşti se roagă pentru sufletul ierarhului trecut la cele veşnice.

 

 Arhiepiscopul Longhin, pe numele său de mirean Iuri Vladimirovici Talâpin, s-a născut în 1946 la Helsinki fiind coleg al Sanctităţii Sale Kirill, Patriarhul Moscovei, împreună cu care a fost călugărit şi hirotonit preot în acelaşi an (1969) de către mitropolitul Nicodim de Leningrad. Licenţiat în teologie în 1974, a fost numit preot în Düsseldorf, iar doi ani mai târziu, episcop. Din decembrie 1992 a primit titlul de „arhiepiscop de Klin”(oraș în apropiere de Moscova) şi vicar patriarhal, iar între 1999-2002 a reprezentat Patriarhia Moscovei la Bruxelles. În ultimii ani a îndeplinit funcţia de reprezentant permanent al Patriarhiei Ruse în Germania, ajutând în slujirea pastorală pe Înaltpreasfinţitul Feofan de Berlin, Arhiepiscopul  ortodocşilor ruşi din Germania şi fiind membru activ în Conferinţa Episcopilor Ortodocşi din Germania (OBKD) şi în Conferinţa Bisericilor Europene (KEK).

Înaltpreasfinţitul Longhin era un iubitor al păcii, luând poziţie în luna iunie faţă de conflictul din Ucraina şi deplângând situaţia de vrajbă în care se află fraţii de aceeaşi credinţă din răsăritul Europei, care s-au aflat sute de ani în înţelegere şi pace.

La această vreme de pomenire, Înaltpreasfinţitul Mitropolit Serafim a transmis clerului şi credincioşilor ortodocşi ruşi din Germania un mesaj de condoleanţe din partea Mitropoliei şi a preoţilor şi credincioşilor ortodocşi români din Diaspora central-europeană.

Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Serafim îndeamnă pe preoţii din parohiile româneşti din Germania să pomenească la Sfintele Slujbe din zilele următoare pe vrednicul Arhiepiscop Longhin.