Înaltpreasfinţitul Mitropolit Serafim la 65 de ani

Sâmbătă, 21 septembrie, numeroşi preoţi şi credincioşi ai Arhiepiscopiei Germaniei, Austriei şi Luxemburgului, alături de alese personalităţi din landul Bayern s-au adunat la sediul mitropolitan de la Nürnberg, pentru a-l felicita pe Înalt Preasfinţitul Mitropolit Serafim la momentul împlinirii vârstei de 65 de ani. Printre cei partincipanţi la acest eveniment s-au numărat ÎPS Augoustinos Lambardakis, mitropolitul ortodocşilor greci din Germania, domnul Christian Schmidt, episcop regional de Ansbach-Würzburg, din partea Bisericii Evanghelice din landul Bayern, Prof. Dr. h.c. Hermann Schoenauer, Rector al Aşezământului Diaconal Evanghelic de la Neuendettelsau, precum şi rectorul Institutului pentru Bisericile Răsăritene al Diocezei catolice din Regensburg, Pr. Dr. Albert Rauch.

 

Sărbătoarea a început prin săvârşirea slujbei de Te Deum în catedrala mitropolitană din Nürberg de către PS Sofian Braşoveanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei, alături de PC Părinte Diacon Wasilij (Karl Christian) Felmy, profesor emerit la catedra de Spiritualitate a Bisericilor Ortodoxe, din cadrul Universităţii Erlangen. Cei prezenţi în număr mare i-au cântat Chiriarhului „La mulţi ani!”

PS Episcop Vicar Sofian Braşoveanul a rostit un cuvânt de felicitare adresat Părintelui Mitropolit în numele preoţilor şi a credincioşilor Mitropoliei. Felicitările au continuat prin discursul ÎPS Mitropolit Augustinos al grecilor ortodocşi din Germania şi preşedinte al Conferinţei Episcopilor Ortodocşi din Germania, precum şi cuvântul episcopului evanghelic Christian Schmidt de Ansbach şi Würzburg.

Cu ocazia acestui jubileu, domnul Dr. Jürgen Henkel, pastor în Selb-Erkersreuth şi fost conducător al Academiei Evanghelice din Sibiu, a prezentat un volum omagial, intitulat „Asceză versus societate de consum. Actualitatea şi spiritualitatea monahismului şi a vieţii ordinelor monahale în secolul al XXI-lea” („Askese versus Konsumgesellschaft. Aktualität und Spiritualität von Mönchtum und Ordensleben im 21. Jahrhundert“), publicat de domnia sa, în colaborare cu părintele catolic Wyrwoll. Pastorul Henkel a sintetizat modul în care s-a ajuns la un asemenea volum, de 470 de pagini şi însumând contribuţiile a mai bine de 30 de autori din Australia, Austria, Belgia, Cehia, Elveţia, Germania şi România, aparţinând confesiunilor evanghelic-luterană, catolică şi ortodoxă, membri în diferite ordine monahale, ierarhi, preoţi şi laici. Între autori se numără ÎPS Teofan al Moldovei şi Bucovinei şi ÎPS Mitropolit Serafim.

Tot cu această ocazie, rectorul Schoenauer a editat cel de-al treilea caiet din seria „löhe:porträts“ , intitulat „Dr. Serafim Joantă – Spiritualität und Dialog“, alcătuind profilul ÎPS Sale, care a primit de curând şi medalia de merit a Aşezământului diaconal de la Neuendettelsau.

În cuvântul de mulţumire, ÎPS Mitropolit Serafim a mulţumit celor prezenţi, evocând greutăţile începuturilor şi lăudând credinţa şi râvna credincioşilor şi preoţilor români care au contribuit la buna funcţionare a Mitropoliei, precum şi ajutorul acordat de comunităţile catolice şi evanghelice, care găzduiesc multe dintre comunităţile româneşti, făcând posibilă slujirea Sfintei Liturghii şi a celorlalte sfinte slujbe în Germania.

Sărbătoarea a continuat cu o agapă frăţească în trapeza mănăstirii Sfinţilor Martiri Brâncoveni din cadrul Mitropoliei.