Liturghie duminicală la Stallbaum (Nürnberg)

Ziua de 24 iulie 2016 a fost o zi plină de bucurie pentru românii veniți, de aproape sau de departe, în localitatea Stallbaum (aprox. 50 km est de Nürnberg), pentru a participa împreună la Sfânta Liturghie. Aici, cu binecuvântarea IPS Părinte Mitropolit Serafim, prin purtarea de grijă a P. Cuv. Protos. Arsenie Drăgan și prin jertfelnicia unor buni credincioși, s-a început construirea unei viitoare mănăstiri.

Astfel, în Duminica a V-a după Rusalii, în bisericuța de lemn construită aici s-a săvârșit prima Sfântă Liturghie  în prezența unui număr destul de mare de credincioși iubitori de liniște, care au dorit să fie împreună, mai aproape de Dumnezeu și departe de zgomotul orașului. Aceștia s-au împărtășit cu Sfintele Taine, iar Părintele Arsenie le-a pus la inimă învățătura desprinsă din Evanghelia citită în cadrul Sf. Liturghii. De asemenea, având în vedere locul plin de încărcătură duhovnicească în care s-a desfășurat slujba, i-a îndemnat pe fiecare să caute liniștea, ca punct de plecare pentru o rugăciune mai profundă și mai sfântă.

În fața lăcașului bisericii s-a oficiat apoi slujba parastasului pentru toți cei plecați la Domnul din neamul nostru.
După încheierea slujbei, credincioșii prezenți au putut să mai rămână împreună la o agapă frățească.

Ierodiac. Chiril Socaciu