O nouă biserică pentru românii din Koblenz

După îndelungi căutări întreprinse de părinții Mircea Deac și Ștefan Baleca, începând din 1 iulie credincioșii Parohiei Ortodoxe Române „Botezul Domnului”  din Koblenz se vor putea bucura de găzduirea într-o nouă biserică, mai încăpătoare și mai ușor accesibilă tuturor, monument de arhitectură al orașului, situată în cartierul Moselweiss.

Ziua de 18 iunie 2018 vine cu o veste mare pentru Parohia „Botezul Domnului” din Koblenz. După mai multe proiecte începute și care nu și-au găsit o finalizare, soluția vine din partea părintelui Michael Frevel, parohul Parohiei Catolice Koblenz-Moselweiss, care în urma unei întâlniri cu părinții Mircea Deac și Ștefan Baleca au căutat cea mai bună soluție pentru comunitatea ortodoxă românească. Parohia a crescut în ultimii ani, astfel încât se confruntă cu situația spațiului mult prea mic din capela Sf. Nicolae, situată în cartierul Bubenheim. Biserica propusă este ocrotită de Sf. Mc. Laurențiu, diaconul din Roma (martirizat la 10 august 258), fiind construită la începutul anilor 1200 pe ruinele unei foste biserici mai vechi. Mutarea în noua biserică va avea loc începând cu 1 iulie 2018 ora 9.

Noua adresă este: Koblenzer Strasse 16, 56073 Koblenz. Mai multe informații despre biserica pusă la dispoziție pot fi găsite aici.

Dumnezeu să ne ajute la acest nou și mare început pentru parohia noastră. Mulțumim frumos părintelui Michael Frevel și comunității parohiale catolice din Koblenz-Moselweiss pentru bucuria de a  oferi românilor ortodocși biserica lor parohială.  

Pr. Mircea Deac