Semnarea Tratatului de aderare a României la Uniunea Europeană, Luxemburg, 25 aprilie 2005

Manifestările prilejuite de semnarea Tratatului de aderare a României la Uniunea Europeană (23-25 aprilie) au fost organizate de Comunitatea românească din Luxemburg avându-l în frunte pe P.C. Pr. Constantin Duţuc, parohul Parohiei Ortodoxe Române „Naşterea Domnului“ din Luxemburg. Ambasada României la Luxemburg în frunte cu D-l ambasador Acad. Prof. T. Postolache s-a implicat cu deosebire în pregătirea acestui eveniment istoric, la care au fost invitate toate asociaţiile româneşti din Diaspora. 

Manifestările au început în 23 aprilie prin sosirea delegaţiilor de pe cele 5 continente la Hotelul Parc din Luxemburg unde tânăra Daniela Moraru, membră activă a Comunităţii româneşti din Luxemburg, i-a salutat pe cei cca. 200 de reprezentanţi ai asociaţiilor româneşti, prezentându-le activitatea comunităţii din Luxemburg.

A fost dat apoi cuvântul Î.P.S. Serafim, Mitropolitul Germaniei, Europei Centrale şi de Nord, în jurisdicţia căreia se află şi Luxemburgul, care a invitat pe toţi cei prezenţi să rostească împreună Rugăciunea Domnească „Tatăl nostru“ şi a ţinut un cuvânt despre însemnătatea istorică a momentului (vezi mai jos). Au transmis apoi mesaje mai mulţi reprezentanţi ai românilor din Moldova (Acad. Mihai Cimpoi), Australia (D-l Augustin Luchian), Africa de Sud (P.C. Pr. Mircea Mihai Corpodean), America, Germania, Italia, Grecia, Spania, Anglia, etc. A urmat un concert de cântece populare susţinut de mai multe ansambluri artistice din România.

A doua zi, Duminica Floriilor, Î.P.S. Serafim în fruntea unui sobor de preoţi format din P.C. Preoţi: Constantin Duţuc (paroh la Luxemburg), Mircea Coşofreţ (paroh la Liege şi Saarlouis), Mihai Carpodean (Johannesburg) şi Diacon Dumitru Dura, a săvârşit Sf. Liturghie în biserica parohiei din Luxemburg la care au participat cca. 300 de credincioşi români ca şi reprezentanţi ai Bisericilor catolică şi evanghelică.

În cuvântul său, Î.P.S. Serafim a explicat însemnătatea sărbătorii Intrării în Ierusalim a Domnului, apoi a subliniat importanţa cunoaşterii şi afirmării identităţii ortodoxe pentru românii din Diaspora, aceasta fiind singura lor zestre cu care au plecat de acasă şi pe care sunt datori s-o transmită copiilor. „Ortodoxia cu mistica ei poate reprezenta o şansă pentru Europa şi pentru lume numai dacă ortodocşii, pretutindeni unde se află în lume, trăiesc ei mai întâi propria lor credinţă şi spiritualitate pentru ca şi alţii să se poată inspira din ea. Misiunea noastră nu înseamnă prozelitism, ci mărturie sinceră a vieţii personale de legătură permanentă cu Biserica, adică cu obştea fraţilor noştri care slujesc Sf. Liturghie în locul cel mai apropiat. De asemenea, păstrarea tradiţiilor primite în familie şi în Biserică prin care se întăreşte sentimentul comuniunii şi al iubirii frăţeşti. De aceea, prima datorie a românului care se stabileşte pentru un timp sau pentru totdeauna într-un loc departe de ţara sa este aceea de a căuta şi de a se integra activ în comunitatea cea mai apropiată care are un preot în fruntea ei“.

A vorbit apoi P.C. Pr. Constantin Duţuc, care a făcut o scurtă dar foarte documentată istorie a evoluţiei Europei din care ţara noastră a făcut dintotdeauna parte. S-au făcut, de asemenea, rugăciuni pentru eliberarea ziariştilor români răpiţi în Irak precum şi un parastas de obşte pentru pomenirea părinţilor şi rudeniilor trecuţi la Domnul.

Seara, a avut loc un concert simfonic în aer liber susţinut de orchestra George Enescu sub bagheta maestrului Ion Marin cu concursul sopranei Angela Gheorghiu care a încântat cu vocea ei minunată pe cei cca. 1000 de participanţi.

Luni, 25 aprilie, participanţii la manifestări s-au deplasat în mica localitate Schengen, de pe malul râului Moselle, punct de întâlnire a trei ţări: Luxemburg, Germania şi Franţa. Aici, Guvernul român a plantat 27 de arbori simbolizând cele 27 de ţări din Uniunea Europeană. La ceremonia de dezvelire a plăcii care marchează evenimentul au luat cuvântul D-l Roger Weber, primarul localităţii, D-l Lucien Weiler preşedintele Camerei Deputaţilor, Î.P.S. Serafim şi D-l Călin Tăriceanu, primul ministru al României.

După-masă, a avut loc la Luxemburg ceremonia semnării Tratatului de aderare a României la Uniunea Europeană cu care s-au şi încheiat manifestările legate de acest moment istoric din viaţa ţării noastre.

Aşa cum spunea Î.P.S. Serafim în biserică, semnarea Tratatului are loc în săptămâna mare ca o prevestire că ne aşteaptă încă multă jertfă până vom ajunge să ne bucurăm cu adevărat de roadele acestui eveniment. Totul depinde de angajarea fiecăruia dintre noi acolo unde Dumnezeu ne-a chemat să ne facem datoria.

Aşa să ne ajute Dumnezeu!

Diacon Dumitru Dura