Sfânta Liturghie Arhierească și instalare de preot în noua parohie de la Bamberg

 Duminica Sfinţilor Strămoşi, a 28-a după Rusalii,  a reprezentat pentru credincioşii ortodocşi  români din parohia Bamberg, Germania, bucuria participării pentru prima dată la celebrarea Sfintei Liturghii arhiereşti de către Înalt Prea Sfinţitul Părinte dr. Serafim Joantă, Arhiepiscopul Germaniei, Austriei şi Luxemburgului şi Mitropolitul Germaniei, Europei Centrale şi de Nord, din cadrul Patriarhiei Române. Ziua binecuvântată a început cu sunetele clopotelor şi cântarea imnului arhieresc de către toţi cei prezenţi, atunci când Înalt Prea Sfinţitul Părinte Serafim a intrat în biserică.

Sărbătoarea a continuat apoi cu Sfânta Liturghie oficiată în limbile română şi germană.

În cuvântul de învăţătură, Înalt Prea Sfinţitul Părinte Serafim le-a vorbit credincioşilor despre pericopa evanghelică a celor poftiţi la cină şi a îndemnat stăruitor ca fiecare să încerce cu frică şi smerenie să se împărtăşească cât mai des posibil cu Sfintele şi Dumnezeieştile Taine.

La sfârşitul Sfintei Liturghii, la care au participat peste 70 de credincioşi români şi germani, Părintele Ionuţ Păun a fost instalat oficial ca preot paroh al parohiei înfiinţate în Bamberg. Aceasta are drept ocrotitori pe Sfânta Cuvioasă Parascheva de la Iaşi şi pe Sfinţii Kilian, Kolonat şi Totnan, încreştinătorii Franconiei. În cadrul rânduielii de instalare Înalt Prea Sfinţitul Serafim i-a înmânat Părintelui Păun Sfânta Evanghelie, Sfânta Cruce şi cheile bisericii, tâlcuind credincioşilor însemnătatea gesturilor şi a rânduielii şi îndemnându-i pe toţi să fie uniţi în noua parohie şi să sprijine activitatea preotului nou instalat. Totodată, arhitectul Gregor Neundorfer a primit diploma de onoare a Mitropoliei pentru binefacerile aduse Catedralei mitropolitane din Nürnberg şi parohiei din Bamberg.

Parohia ortodoxă română din Bamberg a fost înfiinţată de Părintele Păun în primăvara acestui an, alături de un grup de credincioşi, la îndemnul şi cu binecuvântarea Înalt Prea Sfinţitul Părinte Serafim. Sfintele slujbe se oficiază în fiecare duminică în biserica “Sankt Johannes” ce aparţine parohiei greco-catolice ucrainiene din Bamberg. Aceasta este amenajată în stil bizantin, cu multe icoane deosebite şi cu Sfântul Altar pictat în frescă, a precizat Pr. Ionuţ Păun pentru Trinitas TV.