Simpozion despre perspectivele dialogului ortodox-catolic, în Creta

În perioada 24-26 aprilie 2018 a avut loc la Academia Ortodoxă din Creta (locul desfășurării Sfântului și Marelui Sinod din 2016) o conferință internațională organizată de Fundația „Pro Oriente”, care a adunat pentru prima dată reprezentanți ai diferitelor dialoguri oficiale și neoficiale, internaționale și regionale, dintre ortodocși și romano-catolici.

 Pe lângă co-președinții „Comisiei Mixte Internaționale de dialog teologic între Biserica Ortodoxă și Biserica Romano-Catolică” (cardinalul catolic Kurt Koch și arhiepiscopul ortodox Job Getcha), au participat câte doi reprezentanți ai comisiilor de dialog oficial regional din America de Nord (care se desfășoară din anii 1960 și a publicat o serie de documente), din Germania și din Franța, precum și membri ai unor comisii neoficiale de dialog teologic, cum ar fi Grupul comun de lucru ortodox-catolic „Sf. Irineu”. Lor li s-au alăturat teologi și experți din Rusia, Serbia, Elveția, Italia etc.
Conferințele principale au fost susținute de ierom. Michel van Parys (fost stareț al mănăstirii Chevetogne), pr. prof. Ioan Moga (Univ. Viena), prof. Barbara Hallensleben (Univ. Fribourg, Elveția) și dl. Andrey Shishkov (Moscova, Institutul teologic Sf. Chrili și Metodie).
Rolul întâlnirii a fost de a împărtăși experiența și roadele diferitelor dialoguri și de a facilita o mai bună relaționare între ele. O concluzie importantă a fost aceea a colaborării mai strânse între diferitele dimensiuni ale dialogului (teologic, pastoral și duhovnicesc) și dintre diferitele inițiative (oficiale și neoficiale, regionale și internaționale). Esențială pentru apropierea dintre cele două Biserici nu poate fi doar o clarificare, în acord deplin cu tradiția Sinoadelor Ecumenice și a Sfinților Părinți, a punctelor doctrinare care le separă, ci și recunoașterea elementelor comune, pastorale și spirituale (de pildă, cultul sfinților, tradiția monastică). Acest lucru prespune întâlnire și cunoaștere personală (nu doar între experți) și o discutare mai strânsă, la nivel regional și local, a problemelor concrete care există între cele două Biserici. Din acest punct de vedere, experiența acumulată de-a lungul a cinci decenii, în cadrul dialogului nord-american, poate fi un exemplu și pentru alte regiuni.