Un preot român misionar a fost decorat în Germania

De ziua Armatei Române, părintele paroh Constantin Papuc, de la Parohia „Naşterea Maicii Domnului” – Saarbrucken, din Mitropolia Germaniei, Europei Centrale şi de Nord, a primit la Ambasada României din Berlin distincţia militară „Emblema de onoare a Statului-Major General”.

Preotului român i s-a acordat această distincţie pentru asistenţa religioasă oferită militarilor internaţi în centrul medical regional din Landstuhl, care este un centru de tratament pentru toţi militarii răniţi din Irak şi Afganistan. Festivitatea înmânării emblemei militare a avut loc într-un cadru festiv, în acelaşi context primind diplome şi distincţii mai mulţi ofiţeri ai armatei germane, doi ofiţeri ai armatei SUA, precum şi directorul Centrului Medical Universitar din Homburg.

Activitatea misionară a preotului român a fost răsplătită la propunerea colonelului Nicolae Valentin Stănescu, ataşat al Apărării, militar aero şi naval de pe lângă Ambasada României la Berlin, şi a şefului Statului-Major General al Armatei Române, general-locotenent Ştefan Dănilă.

„Distincţia primită mă onorează şi mă responsabilizează în aceeaşi măsură. Bucuria este cu atât mai mare pentru mine, cu cât Bunul Dumnezeu a rânduit să primesc această distincţie în anul închinat, în Patriarhia Română, Tainei Sfântului Maslu şi îngrijirii bolnavilor. Este o mare onoare să fiu alături de soldaţii români şi să le ofer un sprijin duhovnicesc atunci când au nevoie. Mă bucur când îi văd că participă la sfintele slujbe din biserica noastră din Saarbrucken, neuitând de Dumnezeu, Biserică şi ţara lor, dincolo de misiunea grea pe care o au”, a spus părintele Constantin Papuc.

„Ca medic într-un spital militar, te confrunţi zilnic cu suferinţă, frică, durere, deznădejde, lacrimi şi încerci pe cât îţi oferă ştiinţa să le vii în ajutor, însă nu pe toate le poate rezolva ştiinţa, aşa încât misiunea părintelui şi a celor din comunitatea parohială ne oferă un mare ajutor. Atât medicul, cât şi preotul sunt indispensabili bolnavului. El nu are nevoie doar de tratament, are nevoie în aceeaşi măsură şi de un sprijin moral. Pentru toţi românii de aici – personalul medical şi pacienţii soldaţi – este o mare binecuvântare să avem un preot ortodox român care să vină ori de câte ori avem nevoie. Prezenţa lui aici ne confirmă încă o dată că Biserica-mamă este alături de toţi credincioşii săi, indiferent de ţara în care locuiesc”, ne-a spus căpitanul Alexandru Nicolescu, medic român la Landstuhl Regional Medical Center.

La centrul medical unde părintele Constantin Papuc îşi desfăşoară activitatea misionară lucrează şi medici militari români, care se ocupă de soldaţii români răniţi în Irak şi Afganistan. Atunci când se întâmplă să fie soldaţi români răniţi, părintele Constantin este chemat să le ofere un sprijin spiritual pacienţilor, să le citească o rugăciune sau să-i binecuvânteze spre a purta cu mai mult curaj suferinţa. Aşa a fost şi în cazul plutonierului Florin Boc, care a avut o grea încercare, peste care a reuşit să treacă cu bine punându-şi nădejdea în Bunul Dumnezeu. „Sunt un bolnav de leucemie care a avut şansa să ajungă aici în Germania la clinică pentru a efectua tratament şi transplant. Părintele Constantin a fost alături de mine tot timpul. M-a vizitat de nenumărate ori la clinica de la Landstuhl. A stat alături de mine şi de familia mea în salon. Timp de 1 an şi 6 luni părintele a fost lângă mine cu sfaturi, vorbe bune şi cu rugăciunea”, a mărturisit militarul român.