Vecernie ecumenică și moment festiv la Regensburg

Cu ocazia publicării decretului referitor la ecumenism al Bisericii catolice în urmă cu 50 de ani, în toate catedralele și dom-urile din Germania au fost organizate slujbe ecumenice și momente festive. Un astfel de eveniment a fost organizat și în domul „Sf. Petru” din Regenburg. Documentul cu titlul „Unitatis redintegratio” a fost dat publicității la data de 21 noiembrie 1964, la sfârșitul celei de-a treia sesiuni a Conciliului II Vatican, de către părinții sinodali prezenți la la Roma.

 Vecernia ecumenică săvârșită în domul din Regensburg a fost prezidată de către episcopul catolic de Regensburg, Dr. Rudolf Voderholzer, episcopul regional al Bisericii evanghelice, Dr. Hans-Martin Weiss, pr. Alexandru Nan, protoiereu ortodox român al Protopopiatului pentru Bavaria (Arhiepiscopia ortodoxă română pentru Germania, Austria și Luxenburg) și pastorul Friedrich Hohenberger, din partea Comunității de lucru a Bisericilor creștine (ACK) din Regensburg. În cadrul slujbei au cântat renumitul cor de copii al dom-ului din Regensburg (die Domspatzen), corul „Basilios” al parohiei ortodoxe române din Regensburg și un ansamblu compus din mai mulți cântăreți la trompetă. Începutul slujbei a fost făcut prin rostirea comună a Crezului niceno-constantinopolitan.

În predica ținută, episcopul Voderholzer a vorbit despre un „ecumenism al suferinței”, amintind câțiva martiri ai secolului al 20-lea din perioada nazistă, între care neomartirul ortodox, Alexander Schmorell, membru al mișcării „Trandafirul alb”.

La sfârșitul slujbei a fost organizat un moment festiv în „Casa Kolping” din Regensburg. În cadrul acestui moment au fost prezentate mai multe mesaje de salut. Mesajul ÎPS Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Dr. Serafim Joantă, Arhiepiscop și Mitropolit al Mitropoliei Ortodoxe Române pentru Germania, Europa Centrală și de Nord, a fost transmis de către pr. protoiereu Alexandru Nan. La sfârșitul festivității episcopul Voderholzer a mulțumit pentru mesajele transmise, afirmând că „dorința de reunire a Bisericilor nu este doar un hobby al teologilor, ci o dorință a Mântuitorului Hristos”.