Vizita Ministrului de Interne al Bavariei la Centrul Mitropolitan

 

Vineri 11 martie, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a primit la Centrul Mitropolitan din Nürnberg vizita Excelenței Sale Dl. Joachim Herrmann, Ministrul de Interne, Construcții și Transporturi al Landului Bavaria.

 

 La invitația Înaltpreasfințitului Părinte Serafim, Excelența Sa, Dl. Ministru Herrmann a vizitat Centrul Mitropolitan din Nürnberg, bucurându-se de tradiționala primire românească cu pâine și sare și apreciind atât valorile artistice românești cât și exemplul de integrare în societatea germană oferit de comunitatea românească din Bavaria.

Alături de ÎPS Serafim la această întâlnire oficială s-au aflat PS Sofian Brașoveanul, Episcop-vicar, PC Pr. Alexandru Nan, protoiereu al Bavariei precum și membri ai Consiliului Eparhial. După vizitarea Catedralei Mitropolitane, în cadrul recepției s-au discutat subiecte de interes deosebit pentru Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Germaniei, Austriei și Luxemburgului, precum viitoarea construcție a Așezământului Bisericesc Românesc din München, proiectele umanitare desfășurate de Mitropolie („Burse pentru Copii săraci din Moldova” și viitoarea construcție a Centrului pentru copii bolnavi de cancer de la Galați), dar și activitățile desfășurate de slujitorii celor 22 de unități bisericești ortodoxe românești din Bavaria în spitale, azile și penitenciare.

Domnul Ministru Herrmann a mulțumit Înaltpreasfințitului Serafim și slujitorilor Bisericii Ortodoxe Române pentru sprijinul acordat în vederea integrării românilor în societatea germană și a solicitat continuarea colaborării între Guvernul Bavariei și Mitropolie în proiecte de interes comun. Întâlnirea oficială s-a încheiat în atelierul de icoane al Centrului Mitropolitan, unde ministrul Herrmann a apreciat înaltul nivel artistic al iconografiei românești și bizantine.

Vizita înaltului demnitar german a coincis cu aniversarea a 26 de ani de slujire arhierească a Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim.

Mitropolia noastră a fost recunoscută pentru prima dată având statutul de Corporație de Drept Public de către Statul Bavarez în anul 2006, această recunoaștere fiind urmată ulterior și de către guvernele altor landuri germane. Pentru activitatea bisericească desfășurată în Statul Liber Bavaria, Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim i-a fost acordată în octombrie 2015 de către Excelența Sa Dl. Horst Seehofer, Prim Ministru al Bavariei, cea mai înaltă distincție bavareză, „Ordinul de Merit Bavarez”.