Skip to content

Burse pentru copii săraci din Moldova

noutati-copii-bursier

„Doamne, când Te-am văzut flămând și Te-am hrănit?
sau însetat şi Ţi-am dat să bei?” (Matei 25, 37)

Iubiți creștini binecredincioși și milostivi,

Când, în urma unei vizite în Moldova am întâlnit un număr foarte mare de familii nevoiașe, am hotărât, la începutul anului 2013, împreună cu Consiliul eparhial, să iniţiem un Proiect pe care l-am intitulat: „Burse pentru copii săraci din Moldova”. Ne-am rugat bunului Dumnezeu să ne trimită oameni cu inimă mare, deschisă spre milostenie şi dragoste faţă de aproapele, cărora să le oferim posibilitatea să ajute pe cei mai lipsiţi copii. Rugăciunile noastre au fost ascultate, iar proiectul nostru a devenit cu timpul cel mai important proiect filantropic al Mitropoliei noastre. Prin colectele făcute în biserici cu ocazia vizitelor noastre pastorale, ca şi prin apelurile la ajutor în parohiile din Germania, Austria și Luxemburg, cât și prin campania susţinută pe pagina de Internet și de Facebook ale Mitropoliei, cât și pe pagina de Facebook „Burse pentru copiii din Moldova”, am ajuns la sufletele multor credincioşi, aşa încât numărul de copii ajutaţi a crescut mereu, astăzi ajungând la 800 (actualizat la 1 ianuarie 2022). Acești copii primesc lunar bonuri valorice de 30 de euro cu care cumpără alimente sau îmbrăcăminte. Pe lângă aceștia, la 50 de copii le plătim o masă caldă pe zi, motiv pentru care s-a evitat adeseori abandonul școlar.

Colaboratorii Proiectului nostru din România sunt Mănăstirea Popăuţi din Botoşani (părintele stareţ, arhimandritul Ioan Harpa şi părintele Marius Ciobanu) şi  Parohia „Pogorârea Sfântului Duh” din Negreşti-Vaslui (Pr. Ioan Cucu şi doamna profesoară Doiniţa Mihai). Aceștia distribuie lunar bonurile valorice şi întocmesc regulat fişe sociale pentru copiii aflați în dificultate financiară. Toate situaţiile sunt prezentate periodic Mitropoliei noastre, care efectuează și controlul financiar anual. Adeseori primim scrisori de mulțumire de la copiii beneficiari, precum și de la colaboratorii noștri din România. Aici puteți afla noutăți privitoare la derularea proiectului.

Pe lângă ajutorarea lunară a acestor copii, colaboratorii noştri, care fac totul benevol, pentru Dumnezeu, organizează în fiecare an concerte de colinde, la care participă mai multe coruri din zona Negrești-Vaslui. Dasemenea s-a organizat o tabără la mare pentru copii care n-ar fi avut posibilitatea să se bucure de binecuvântarea soarelui şi a mării. O beneficiară a programului nostru a fost admisă, la Facultatea de Medicină din Iași, un tânăr este student eminent al Facultății de Teologie din București, iar alți tineri studiază la seminarul teologic din Botoșani.

Bunul Dumnezeu să primească darul fiecăruia și să-l înmulțească!
“Harul Domnului nostru Iisus Hristos şi dragostea lui Dumnezeu Tatăl şi părtăşia Sfântului Duh să fie cu voi și cu familiile voastre”!

Cu dragoste în Hristos Domnul şi binecuvântare,

Mitropolitul Serafim

Adevărat zic vouă, întrucât aţi făcut unuia dintre-aceşti fraţi ai Mei, prea mici, Mie Mi-aţi făcut!” (Matei 25,40)

 *********************************************

Pentru a sprijini pe mai departe efortul nostru de ajutorare a copiilor săraci din Botoșani și Vaslui, vă rugăm să trimiteți donațiile Dumneavoastră în contul deschis special pentru ei: 

Rumänische Orthodoxe Metropolie (KdöR)
IBAN: DE 47 7509 0300 0401 1678 04
BIC: GENODEF1M05
Zweck/Scop: „Spende für arme Kinder in Moldau”/”Donaţie pentru copiii din Moldova”

 *********************************************

Fotografii de la Negrești, cu copiii care au primit tablete pentru școală, 2 iulie 2020

Fotografii de la Botoșani, cu copiii care au primit tablete pentru școală, 21 mai 2020

Fotografii de la întâlnirea ÎPS Serafim cu beneficiarii proiectului de ajutorare cu burse la Negrești, marți, 20 august 2019

Fotografii de la vizita ÎPS Serafim în câteva case ale beneficiarilor proiectului, în satele din apropiere de Negrești, miercuri, 8 august 2018

Fotografii de la întâlnirea ÎPS Serafim cu beneficiarii proiectului de ajutorare cu burse la Negrești, marți, 8 august 2017

Fotografii de la întâlnirea ÎPS Serafim cu copiii, părinţii şi coordonatorii proiectului de ajutorare cu burse, la Mănăstirea Popăuți (Botoșani), joi, 10 august 2017

Fotografii de la întâlnirea ÎPS Serafim cu copiii, părinţii şi autorităţile locale din Negrești, duminică, 10 august 2014

Fotografii de la întâlnirea ÎPS Serafim cu copiii din Negrești-Vaslui și Botoșani, în timpul pelerinajului din România, August 2013

La Catedrala din Nürnberg se săvârşesc zilnic parastase de obşte pentru pomenirea celor adormiţi ai noştri. Sumele strânse de la aceste slujbe se trimit în contul pentru ajutorarea copiilor săraci din Moldova. Despre folosul parastaselor, sărindarelor şi pomenirilor puteţi citi mai multe aici.