A apărut Calendarul Creștin Ortodox pentru anul 2018

 Anul 2018 a fost declarat de către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, ca „Anului omagial al unității de credință și de neam și Anului comemorativ al făuritorilor Marii Uniri din 1918“. Prin această hotărâre, se are în vedere pe de o parte prezentarea importanţei unității naționale a românilor și din perspectivă bisericească, iar pe de altă parte punerea în lumină a contribuției Bisericii la realizarea unității de credință și de neam. 

 Având în vedere hotărârea Sfântului Sinod, Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Germaniei, Austriei și Luxemburgului a editat calendarele bisericești pentru anul 2018, în patru formate diferite, personalizate: un calendar-spirală, dedicat sfinților români;  un calendar-filă de perete, înfățișându-l pe Sfântul Andrei, Apostolul românilor și ocrotitorul țării noastre, un calendar-agendă, cuprinzând rânduieli bisericești, precum și datele de contact ale bisericilor și slujitorilor din Arhiepiscopia noastră, respectiv un calendar de birou, înfățișând personalități bisericești, politice și culturale românești care au contribuit la unitatea culturală, bisericească și statală a  românilor.

Calendarele editate de Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Germaniei, Austriei și Luxemburgului pot fi procurate de la pangarele bisericilor românești din Arhiepiscopia noastră.  

 Calendar Creștin Ortodox (spirală), editat de Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Germaniei, Austriei și Luxemburgului, 2018, 6+1 file

  • dedicat Anului 2018, An omagial al unității de credință și de neam a românilor: cu icoane ale unor sfinți români prăznuiți în perioada anului la care se referă calendarul
  • cuprinde fotografii din activități desfășurate în parohiile din Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Germaniei, Austriei și Luxemburgului
  • cu sfinți români (marcați cu litere albastre) și sfinți din spațiul german (marcați cu litere verzi)
  • conține, pe ultima filă f/v, adresele tuturor parohiilor și ale slujitorilor din Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Germaniei, Austriei și Luxemburgului

 

 Calendar Creștin Ortodox (filă), editat de Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Germaniei, Austriei și Luxemburgului, 2018

  • cu sfinți români (marcați cu litere albastre) și sfinți din spațiul german (marcați cu litere verzi)
  • și indicații privind posturile, data Paștilor în 2018, precum și perioadele când nu se fac nunți în 2018 și 2019

 

Calendar Creștin Ortodox (agendă, 64 file), editat de Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Germaniei, Austriei și Luxemburgului, 2018

  • cu date de contact de la Mitropolie și din parohiile Arhiepiscopiei noastre
  • cu sfinți români (marcați cu litere albastre) și sfinți din spațiul german (marcați cu litere verzi)

 

 

 

Calendar Creștin Ortodox (de birou, cu spirală) editat de Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Germaniei, Austriei și Luxemburgului, 2018

  • cu sfinți români (marcați cu litere albastre) și sfinți din spațiul german (marcați cu litere verzi)
  • 12 file; cu imagini reprezentând personalități bisericești, culturale și politice care au fost apropiate Bisericii și au contribuit la unitatea de credință, limbă, precum și la unirea tuturor românilor într-un singur stat.