A apărut numărul 25 (2017) al Revistei de cultură și spiritualitate „Deisis” a Mitropoliei

A apărut numărul 25/2017 al revistei Deisis, revistă de cultură şi spiritualitate a Mitropoliei Ortodoxe Române pentru Germania, Europa Centrală şi de Nord, cu text paralel româno-german. Avându-se în vedere faptul că, în Patriarhia Română, anul 2017 a fost declarat ca Anul omagial al sfintelor icoane, al iconarilor şi pictorilor bisericeşti şi  Anul comemorativ Justinian Patriarhul şi al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului, articolele revistei au în vedere atât tema demnităţii umane, care decurge din faptul că omul a fost creat după chipul şi asemănarea lui Dumnezeu precum şi tema icoanei, în care este contemplat chipul omului desăvârşit, împlinit, în care se oglindeşte asemănarea cu Dumnezeu.

 

 Cele mai multe articole au ca temă comemorarea apărătorilor şi mărturisitorilor pentru Ortodoxie din timpul perioadei comuniste, în frunte cu Patriarhul Justinian, prin a cărui grijă şi viziune pastoral-misionară şi-au luat începutul multe din parohiile Bisericii Ortodoxe Române din afara graniţelor Ţării. Aşa cum îndeamnă şi Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, care semnează Cuvântul de întâmpinare, se cuvine ca noi toţi care cinstim sfintele icoane în biserici şi în casele noastre, să cultivăm permanent şi recunoştinţa faţă de cei care au mărturisit credinţa în vremuri grele, astfel ca şi noi astăzi să ne putem bucura de acest mare dar.

Pe lângă intelectuali de marcă şi profesori, cum sunt Dl. Andrei Pleşu, Pr. Prof. Dr. Dorin Oancea, Dl. Mihai Neamţu, unele articole ale revistei sunt semnate de preoţi ai Mitropoliei noastre: Alexandru Roşu, Cătălin Soare, Ioan Moga, Ionuţ Dragoş Manu, Răzvan Florin Gasca.

Revista cuprinde, pe lângă cuvintele pastorale ale conducătorilor celor două Eparhii, diverse relatări despre evenimente din Arhiepiscopia Germaniei, Austriei şi Luxemburgului, cât şi din Episcopia Europei de Nord precum şi chestiuni de actualitate bisericească.

Numărul 25/2017 – 156 pagini – Preț: 8 €. Revista se poate achiziționa de la Centrul Mitropolitan din Nürnberg (Fürther Str. 166-168), Centrul Bisericesc Român din München (Paul Heyse Str. 19), precum și de la pangarele parohiilor românești din Germania, Austria și Luxemburg

Întreaga copertă și cuprinsul se găsesc aici