Acțiunea filantropică „Larg deschideți inimile voastre” a Parohiei Würzburg, la a șasea ediție

Credincioși cuvântului Apostolului iubirii, „Dar cel ce are bogăţia lumii şi-l vede pe fratele său în lipsuri şi inima şi-o’nchide faţă de el, cum rămâne’ntru el iubirea lui Dumnezeu? Copilaşii mei, să nu iubim cu vorba, nici cu vorbirea, ci’n faptă şi’n adevăr” (1 Ioan 3, 17-18) și animați de îndemnul constant al IPS Serafim de a lucra fapta bună, credincioșii Parohiei „Sf. Ap. Andrei” din Würzburg s-au mobilizat activ în cadrul celei de a șasea ediții a acțiunii parohiale „Larg deschideți inimile voastre !”. Alături de ei s-au făcut părtași acestei bune făptuiri, numeroși credincioși din Germania și România.

Sub coordonarea părintelui paroh protosinghel Dr. Ghelasie Păcurar, semeni de-ai noștri, mai greu încercați din punct de vedere material, din Eparhia Tomisului și din Eparhia Basarabiei de Sud, au avut un Praznic al Învierii Domnului mai ușurat. Dărnicia credincioșilor din Germania s-a concretizat în 250 de pachete consistente, cu alimente neperisabile, produse specifice sărbătorii pascale, produse de igienă, dulciuri și jucării pentru copii. Astfel, o sută de pachete au fost împărțite în Catedrala Arhiepiscopală din Constanța de însuși chiriarhul locului, IPS Părint Arhiepiscop Teodosie, în chiar ziua Praznicului Intrării Domnului în Ierusalim. Beneficiari au fost familii nevoiașe din satele limitrofe Constantei.
O sutăcincizeci de pachete au fost împărțite de PS Veniamin, episcopul Basarabiei de Sud, în ziua de Florii și în Săptămâna Mare, oamenilor nevoiași din Cahul (70 pachete), parohia Festelita, raionul Ștefan Vodă (30 pachete), satul Aluatul, raionul Taraclia (50 pachete).
Ambii ierarhi au transmis cuvinte de mulțumire IPS Părinte Mitropolit Serafim, pentru dragostea irenică și pentru binecuvântare acordată părintelui Ghelasie, de a duce până la capăt și constant, proiectul filadelfic al credincioșilor implicați. Cele două eparhii beneficiare sunt binecunoscute pentru nevoile și dificultățile materiale și pastorale. De asemenea, arhiereii au transmis mulțumiri și binecuvântări, donatorilor și și-au exprimat nădejdea, că și alte parohii din diaspora, vor urma exemplul acesta de binefacere coordonată, venind, în mod și mai eficient, în întâmpinarea nevoilor semenilor lor greu încercați.

A consemnat Nectarie Suciu, student la Facultatea de Teologie Ortodoxă a Universității „1 Decembrie 1918” – Alba Iulia