Acțiunea „Școala, poarta spre un viitor educat”, la a cincea ediție în Emden

La mijlocul lunii septembrie s-a încheiat, la Emden, cea de-a cincea acțiune filantropică intitulată „Școala, poarta spre un viitor educat”. Preotul și credincioșii Parohiei „Sf. Andrei Șaguna” din regiunea de nord-vest a Germaniei au sprijinit această acțiune în parteneriat cu parohia Voiteg (jud. Timiș), înfrățită cu comunitatea ortodoxă românească de la Marea Nordului. În anunțul finalului de campanie, publicat pe pagina de internet a parohiei, părintele paroh Vlad-Cătălin Lia notează că scopul acestei campanii este combaterea riscului de abandon școlar, „obicei foarte întâlnit în cazul copiilor din mediile rurale”.
Sprijinul micii parohii românești din Emden a constat în donarea a 35 ghiozdane pentru tot atâția copii proveniți din familii cu nevoi financiare, costul unui ghiozdan fiind calculat la suma de 40 euro. Pe lângă aceasta, din fondurile parohiei s-au mai adăugat suma de 200 de euro pentru buna desfășurare a cursurilor, asigurând materialele necesare susținerii acestora.
Părintele Vlad mai amintește de dificultățile realizării acestei acțiuni de binefacere, într-o perioadă economică mai puțin prielnică pentru toți, însă „ scopul și finalitatea acțiunii este un real câștig pentru semenii noștri”.

Detalii și alte informații despre desfășurarea campaniei se pot găsi pe pagina de internet: https://www.parohia-emden.de/ScoalaPoartaSpreUnViitorEducat