Ajunul şi Boboteaza la Viena

Praznicul cel mare închinat Botezului Domnului de către Sfântul Proroc Ioan la Iordan, cunoscut şi ca „Epifania” sau „Teofania” (Arătarea Domnului), sau în popor ca „Boboteaza”, este una dintre cele mai aşteptate sărbători creştine. Cu această ocazie are loc o slujbă specială de sfinţire, numită „Sfinţirea cea mare a apei” sau „Aghiasma mare” şi care se săvârşeşte numai în această perioadă a anului, semnificând reînnoirea oamenilor şi a întregii creaţii.

Anul acesta, credincioşii români din Viena şi împrejurimi au avut bucuria să aibă în mijlocul lor la Praznicul Bobotezei pe Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Serafim.  

  În seara de sâmbătă, 4 ianuarie 2014, ÎPS Serafim a slujit vecernia la Biserica „La Sfânta Înviere” şi Sf. Ap. Andrei” (Simmeringer Hauptstr.) şi a împărtăşit cuvânt de învăţătură despre frumuseţea şi adâncimea slujbei vecerniei.

Duminică, 5 ianuarie, în Ajunul Bobotezei, ÎPS Sa a slujit Sf. Liturghie în Biserica „Sf. Antonie” din Viena, lăcaş de cult catolic dat în folosinţă şi cu perspective de a fi cumpărat de comunitatea ortodoxă română vieneză. Din soborul slujitor au făcut parte PC preoţi Dr. Nicolae Dura, Dr. Ioan Moga, Dr. Alexander Lapin şi părintele diacon Dumitru Dura. În timpul Sfintei Liturghii, la care au participat peste 300 de credincioşi, a fost hirotesit întru citeţ teologul şi iconarul Răzvan Florin Gâscă. Răspunsurile la Sf. Liturghie au fost date de corala condusă de Fratele Grigorie.

În predica duminicală, ÎPS Serafim a vorbit pe marginea Sf. Evanghelii (Marcu, 1, 1-8) despre botezul săvârşit de Sf. Ioan Botezătorul la Iordan şi despre semnificaţia sărbătorii Epifaniei sau Arătării Domnului. La Sfânta Liturghie s-au împărtăşit foarte mulţi copii şi credincioşi.

Seara, ÎPS Serafim s-a aflat în mijlocul credincioşilor din Filia Wiener Neustadt (60 km de Viena), unde a săvârşit Aghiasma Mare şi Vecernia. Mare a fost bucuria tuturor celor prezenţi care au umplut biserica, deşi au fost anunţaţi de venirea ierarhului doar cu o zi înainte. ÎPS Sa a vorbit despre puterea Aghiasmei, atunci când este luată cu credinţă. A îndemnat pe credincioşii, păstoriţi de Părintele Emanuel Nuţu, să caute loc pentru zidirea unei biserici proprii şi i-a felicitat pentru suma care s-a strâns pentru acest proiect (cca. 45.000 euro), îndemnându-i ca în fiecare seară să se roage pentru împlinirea unei asemenea binecuvântate dorinţe. Slujba s-a încheiat cu o frumoasă agapă la care au participat cei veniţi la sfânta slujbă.

Luni, 6 ianuarie, de Praznicul Botezul Domnului, ÎPS Părinte Mitropolit Serafim a slujit Sf. Liturghie în biserica românească de pe Simmeringer Hauptstraße, alături de PC Părinţi Nicolae Dura şi Emanuel Nuţu şi o mulţime de credincioşi. Solemnitatea Sf. Liturghii a fost dată şi de  răspunsurile date de corala parohiei. Teologul Răzvan Florin Gâscă a fost hirotonit întru diacon, urmând ca în lunile următoare să fie sfinţit preot pentru credincioşii din St. Pölten. ÎPS Sa a predicat despre marele praznic al Botezului Domnului şi despre modul în care fiecare creştin în trăieşte propriul botez. A urmat sfinţirea Aghiasmei Mari şi binecuvântarea credincioşilor cu apa sfinţită.

În drum spre Germania, ÎPS Serafim s-a oprit în mijlocul credincioşilor din Filia St. Pölten (65 km de Viena), păstoriţi de PC Pr. Dr. Ioan Moga, unde a sfinţit Aghiasma Mare şi a împărtăşit cuvânt de învăţătură, îndemnându-i pe credincioşi să-şi păstreze credinţa şi tradiţiile.