Ajutoare de la parohii din Austria pentru 200 de copii

În Anul omagial al pastoraţiei românilor din afara României, preoți și credincioși din 7 parohii ortodoxe românești din Austria s-au organizat și au strâns cadouri, haine, jucării și dulciuri pentru aproximativ 200 de copii din 3 sate din județul Vaslui (Gherghești, Dragomănești și Manoi), unde activează o parohie si trei filii sub pastorația părintelui Ciprian Nicușor Apopei.

Astfel în ultima săptămână a Postului Nașterii Domnului, Parohiei „Maica Domnului Prodromița” şi „Sf. Mărturisitori Visarion, Oprea și Ioan din Galeș” Zell am See i s-au alăturat parohiile din Innsbruck, Branau am Inn, Gleisdorf, Bruck an der Mur, Oberwart și Eisenstadt-Oberpullendorf, care împreună au încărcat un tir cu ajutoare si cadouri pentru acești copilași. Datorită organizării exemplare a tuturor parohiilor, tirul a reușit să ajungă la destinație cu câteva zile înainte de Crăciun, iar cadourile au fost împărțite de părintele paroh copiilor din parohii.
Părintele Ciprian a mulțumit tuturor celor implicați în acest proiect, pentru dragostea și grija purtată pentru față de semenii noștri, iar câțiva copilași ai parohiei ne-au încântat sufletele printru-un cântec patriotic și o colindă înregistrate special pentru preoții și credincioșii care au adus un zâmbet copiilor din această zonă.
Mulțumim tuturor părinților pentru unitatea, dragostea și purtarea de grijă pe care au arătat-o semenilor noștri și nădăjduim ca pe viitor mai multe parohii să se alăture proiectelor noastre de întrajutorare.
Cu prilejul Marelui Praznic al Nașterii Domnului vă dorim tuturor sănătate, pace, fecirire și mult ajutor de la Dumnezeu în săvârșirea faptei cele bune!
 
Pr. Liviu-Paul Ghioc (Zell am See).