Slujiri, conferințe și ateliere în Sankt Pölten și Mödling

În perioada 17-19 mai 2024, două parohii din Austria l-au avut ca invitat pe Părintele protosinghel Athanasie Ulea, medic psihiatru și psihoterapeut. Vineri, 17 mai, părintele Athanasie a slujit Taina Sfântului Maslu la parohia „Sfinții Martiri Brâncoveni” din Sankt Pölten, unde a susținut și conferința „Vino și vezi pe Domnul! Rolul cunoașterii de sine în căutarea lui Dumnezeu”, urmată de o sesiune de întrebări și răspunsuri.

A doua zi, Părintele Athanasie s-a îndreptat spre orașul Mödling din sudul Vienei, unde a slujit Sfânta Liturghie catehetică pentru tineri în parohia de aici „Înălțarea Domnului”. Apoi a urmat atelierul cu tema „Mâniați-vă, dar nu greșiți! Gestionarea emoțiilor pentru o comunicare eficientă”. În seara aceleiași zile a slujit Taina Sfântului Maslu și a susținut o prelegere pe aceeași temă.

În duminica a treia a Paștilor, când Biserica le cinstește în mod deosebit pe femeile mironosițe, părintele a slujit Sfânta Liturghie în mijlocul credincioșilor din Mödling. În cuvântul de învățătură cu privire la tema sărbătorii, Părintele Athanasie a evidențiat statornicia și fidelitatea femeilor mironosițe, care deși nu credeau, nu știau sau uitaseră de cuvântul Mântuitorului care își prevestise patimile, dar și Învierea, au pregătit cele necesare și au mers la mormânt să îndeplinească tradițiile de înmormântare. Pentru că ele „și-au făcut datoria de o procura mirurile necesare, venind la mormânt neștiind cine le va prăvăli piatra, au văzut înger din cer ce a răsturnat piatra de la ușa mormântului. Aceasta pentru că atunci când faci tot ce îți stă în putere, înger din cer se va grăbi să coboare din cer să prăvălească orice piatră din drumul tău, să rezolve orice lucru aparent imposibil!” Părintele psihoterapeut a accentuat și rolul esențial, de neînlocuit și determinant pe viață pe care femeia îl are în calitate de mamă. Sf. Ap. Pavel spune că „femeia se va mântui prin nașterea de prunci, dacă cu simplitate rămâne în credință, în iubire și în sfințenie” pentru că „femeia e menită să fie mamă de dumnezei pentru Împărăția lui Dumnezeu. Femeia are capacitatea emoțională de neegalat de a se conecta la creierul copilului ei, pentru a-i împlini cât mai corect nevoile, formându-l definitoriu pe viață. De aceea, nu doar nașterea trupească e esențială, ci nașterea duhovnicească pentru Împărăția lui Dumnezeu”. Mai mult, „creierul femeii se schimbă fundamental și ireversibil cu fiecare sarcină, marcându-o pe viață”.

La sfârșit, părintele medic a susținut conferința „Patimă și dependență: rolul trăirii în Biserică pentru tratarea lor”, în care plecând de la natura creată și implicit dependentă a naturii umane, omul își găsește împlinirea doar în relațiile cu ceilalți, plăcerea fiind consecutivă acestora. Patima, ca de altfel orice dependență, apare atunci când persoana este tratată ca obiect, atunci când omul se folosește pe sine și pe ceilalți doar pentru a simți plăcerea. Prin despătimire, omul ajunge tocmai la schimbarea atenției de la plăcere la adevărata nevoie care aduce bucuria neconflictuală. Iar biserica are metodele cele mai potrivite prin care omul poate face această schimbare.

Prezența Părintelui Athanasie în mijlocul comunităților noastre ne-a îmbogățit duhovnicește, ne-a oferit o șansă în plus de a ne cunoaște mai bine atât ca ființe umane cât și ca persoane în relație cu Dumnezeu.

A consemnat pr. Cristian-Ioan Popa, Parohia Mödling