Au apărut calendarele bisericești pentru anul 2016

 Anul 2016 a fost declarat de către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, în ședința din 28 – 29 octombrie 2014 ca „Anul omagial al educaţiei religioase a tineretului creştin ortodox şi Anul comemorativ al Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul şi al tipografilor bisericeşti“. Prin această hotărâre, se are în vedere prezentarea importanţei misiunii ortodoxe în rândul tinerilor, respectiv pomenirea a 300 de ani de la moartea martirică a Sfântului Ierarh Antim Ivireanul, Mitropolitul Țării Românești, ale cărui scrieri, activitate cărturărească și tipărituri au fost deosebit de importante pentru misiunea Bisericii. 

 Având în vedere hotărârea Sfântului Sinod, Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Germaniei, Austriei și Luxemburgului a editat calendarele bisericești pentru anul 2015, în patru formate diferite, personalizate: un calendar-spirală intitulat „Mari păstori de suflete”, dedicat părinților care au influențat Ortodoxia românească în ultimul secol și au contribuit la întărirea în credință a Diasporei românești ortodoxe;  un calendar-filă de perete, înfățișându-l pe Sfântul Ioan Gură de Aur, un calendar-agendă, cuprinzând rânduieli bisericești, precum și datele de contact ale bisericilor și slujitorilor din Arhiepiscopia noastră, respectiv un calendar de birou, cu imagini ale bisericilor românești din Germania, Austria și Luxemburg.

Calendarele editate de Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Germaniei, Austriei și Luxemburgului pot fi procurate de la pangarele bisericilor românești din Arhiepiscopia noastră.  

 Calendar Creștin Ortodox (spirală), editat de Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Germaniei, Austriei și Luxemburgului, 2016, 6+1 file

  • cu icoane făcătoare de minuni de la mănăstiri din România (Secu, Nicula,Lainici, Dintr-un lemn, Putna și Neamț)
  • dedicat Anului 2016, An omagial al educaţiei religioase a tineretului creştin ortodox: cuprinde fotografii din activități cu tinerii în parohiile din Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Germaniei, Austriei și Luxemburgului
  • cu sfinți români (marcați cu litere albastre) și sfinți din Apus (marcați cu litere verzi)
  • Conține adresele tuturor parohiilor și ale slujitorilor din Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Germaniei, Austriei și Luxemburgului

 

 Calendar Creștin Ortodox (filă), editat de Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Germaniei, Austriei și Luxemburgului, 2016

  • cu sfinți români (marcați cu litere albastre) și sfinți din Apus (marcați cu litere verzi)
  • și indicații privind posturile, data Paștilor în 2017, precum și perioadele când nu se fac nunți în 2016 și 2017

 

Calendar Creștin Ortodox (agendă, 48 file), editat de Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Germaniei, Austriei și Luxemburgului, 2015

  • cu date de contact de la Mitropolie și din parohiile Arhiepiscopiei noastre
  • cu sfinți români (marcați cu litere albastre) și sfinți din Apus (marcați cu litere verzi)

 

 

 

Calendar Creștin Ortodox (de birou, cu spirală) editat de Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Germaniei, Austriei și Luxemburgului, 2016

  • cu sfinți români (marcați cu litere albastre) și sfinți din Apus (marcați cu litere verzi)
  • 12 file; cu icoane făcătoare de minuni de la mănăstiri din România