Binecuvântare Arhierească la început de an în Parohia Ortodoxă Română „Naşterea Maicii Domnului” din Passau

Pr. Vasile Florin Reuț

În Duminica după Botezul Domnului, în ziua de 11 ianuarie 2015, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim  s-a aflat în vizită pastorală în noua Parohie Ortodoxă Română cu hramurile “Naşterea Maicii Domnului” şi “Sfântul Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava” din Passau, fiind aşteptat cu multă bucurie duhovnicească de către credincioşii acestei parohii.

Parohia Ortodoxă Română „Nasterea Maicii Domnului” din Passau a fost înfiinţată în luna ianuarie 2014, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Serafim, Mitropolitul ortodox român al Germaniei, Europei Centrale şi de Nord, de către P.C. Părinte Vasile Florin Reuț, dând curs unei dorințe mai vechi exprimate de mai mulți credincioși ortodocși români din Passau, credincioşi care veneau cu regularitate pâna la Straubing, pentru a asista la Sfintele Slujbe.
Printre oaspeții de seamă care au participat la Sfanta Liturghie Arhiereasca din aceasta zi, au fost Domkapitularul Monsignore Manfred Ertl (din partea Episcopiei catolice de Passau), Domvikar-ul Monsignore Dr. Bernhard Kirchgessner (gazda Bisericii SpektrumKirche, în care parohia românească săvârșește sfintele slujbe) și domnul Urban Mangold, viceprimar al orașului Passau, precum și reprezentanți ai presei și televiziunii locale. Cu toții și-au exprimat bucuria de a cunoaște comunitatea românească și și-au exprimat toate gândurile de bine către noi și parohia noastră.
Mulţi copii s-au împărtaşit cu Sfintele Taine, iar după Sfânta Liturghie toţi cei prezenţi au participat la agapa frățească organizată, cu ocazia acestei sărbători, de către gospodinele parohiei.

Părintele Vasile Florin Reuţ s-a născut în localitatea Suceava, la 30 martie 1974. În luna aprilie 1996, în urma căsătoriei cu soţia Bernadette, s-a stabilit în Regensburg, Germania, fiind hirotesit în 1997 citeț, ipodiacon, iar din 2009 diacon pentru parohia din Regensburg. Părintele Vasile este tatăl a trei copii. Din 2010 a activat ca preot în Dingolfing și Straubing.