Binecuvântarea lucrărilor la Biserica „Sf. Ștefan cel Mare” din Viena

În prima săptămână a lunii noiembrie Înaltpreasfințitul Părinte Serafim a făcut o vizită pastorală în Austria, vizitând parohiile „Sf. Arhangheli” din Krems, „Pogorârea Sf. Duh” și „Sf. Ștefan cel Mare” din Viena, „Sf. Arhangheli” din Salzburg și „Sf. Antonie” din Viena unde a participat la slujbe împreună cu preoți și credincioși ale acestor comunități, precum și din alte parohii de pe cuprinsul țării central-europene.

Iată acum, ce este bun și ce este frumos, decât numai a locui frații împreună!”(Ps. 132,1).

Prima slujbă arhierească s-a oficiat în seara zilei de vineri – 5 noiembrie – Taina Sfântului Maslu în parohia ”Sf. Arh. Mihail și Gavriil” din Krems/Donau păstorită de pr. Cezar Marksteiner-Ungureanu, înconjurat de un sobor de 12 preoți. La finalul slujbei părintele Mitropolit Serafim a rostit un cuvânt de învățătură, felicitându-l pe părintele paroh pentru intensa activitate misionară și administrativă concretizată prin amenajarea deosebită a locașului de cult într-o perioadă foarte scurtă. Printre altele le-a amintit credincioșilor prezenți în număr mare de semnificația cântării liturgice ”Fericiți veți fi când vă vor ocărî și vă vor prigoni și vor zice tot cuvântul rău împotriva voastră, mințind pentru Mine”, încurajându-i să rămână fideli credinței ortodoxe, să se roage cât mai mult și să participe cu regularitate la slujbele sfintei Biserici, încercând să transpună în viața cotidiană pe cât posibil învățăturile creștine.

În ziua de sâmbătă, 6 noiembrie, ierarhul nostru s-a aflat în mijlocul credincioșilor parohiei ”Sfântul Ștefan cel Mare și Sfântul Martin” din Viena, unde a săvârșit Sfânta Liturghie cu ocazia serbării celui de-al doilea hram (Sf. Martin) înconjurat de un număr mare de preoți veniți din toată Austria.

Alături de pr. paroh Emanuel Nuțu au concelebrat pr. vicar al Austriei dr. Nicolae Dura, pr. iconar Răzvan Florin Gasca (Wiener Neustadt), pr. Mircea Oniga (Innsbruck), pr. Cătălin Florin Soare (St. Pölten), pr. Alexandru Chinta (Vöcklabruck), pr. Cătălin Horvath (Gleisdorf), pr. Liviu Paul Ghioc (Zell am See), pr. Marian Toșu (Oberpullendorf), pr. Radu Boșcu (Baden), pr. Gabriel Silvestru Peltea (Oberwart), pr. Ovidiu Cozma (Feldkirch, Voralberg), pr. Andrei Bordeianu (Dornbirn).

Cântările Sfintei Liturghii au fost înfrumusețate de corul format recent sub îndrumarea domnului profesor Theodor Coresi și de corul de preoți conslujitori.

La momentul chinonicului, ierarhul a schițat în linii mari câteva elemente din viața sfântului Martin (sec. IV), după care a prezentat legătura ortodocșilor români cu orașul Viena de-a lungul istoriei, începând cu anexarea Transilvaniei la finele secolului al XVII-lea de către habsburgi (1688) și continuând cu includerea Bucovinei în granițele Imperiului (1775). Apoi a arătat că proiectul celei de a treia Biserici Ortodoxe Române din Viena, inspirată de arhitectura mănăstirii Voroneț reprezintă o emblemă reprezentativă a dragostei față de frumos, a credinței și vredniciei poporului român dreptcredincios, într-o perioadă în care românii sunt prezentați uneori într-o lumină negativă, datorită unor cazuri izolate și nedorite.

Mitropolitul l-a felicitat în continuare pe părintele Emanuel pentru reușita de a ridica cu mari eforturi această biserica, dar și pentru lucrarea duhovnicească de zidire interioară a sufletelor credincioșilor, mai ales în această perioadă critică provocată de criza sanitară. Pe lângă programul zilnic de rugăciune din biserică, copilașii din parohie pot participa la orele de limba română și de religie organizate tot în biserică.

La finalul predicii, ierarhul a amintit credincioșilor prezenți de situația profetului Moise, care deși a crescut și s-a format printre străini, la un moment al vieții hotărât de Dumnezeu, a conștientizat apartenența la neamul său și apoi a preferat să sufere alături de cei de un neam cu el, decât să se bucure alături de străini de dulceața cea trecătoare a păcatului. Astfel, i-a îndemnat atât pe preoții prezenți cât și pe credincioșii care trăiesc în Diaspora să se gândească la viața sfântului Moise și să nu excludă alternativa revenirii în patria mamă.

După Sfânta Liturghie s-a săvârșit o slujbă de binecuvântare a lucrărilor executate până în prezent.

La sfârșit, părintele paroh a subliniat mulțumirea ce i se cuvine adusă lui Dumnezeu pentru ajutorul minunat la zidirea acestei biserici a cărei piatră de temelie s-a pus în data de 17 septembrie 2017. În continuare și-a exprimat recunoștința față de toți cei implicați în derularea construcției acestei biserici, care au urmat exemplul sfântului Martin (care și-a tăiat mantia de soldat în două pentru a-l acoperi pe un sărac îmbrăcat sumar pe o vreme rece de toamnă).

Mai departe, a transmis cuvinte de apreciere credincioșilor care și-au găsit timp în această zi frumoasă de toamnă, în frunte cu domnul ambasador al României la Viena, Excelența sa – dr. Emil Hurezeanu – să participe la această deosebită slujbă de mulțumire adusă lui Dumnezeu și de rugăciune pentru ocrotire și spor la lucrarea complexă de pictare a bisericii care urmează să înceapă. La final au fost înmânate Gramatele mitropolitane binefăcătorilor și ostenitorilor implicați cu multă dăruire în proiect.

Pr. Cătălin Soare, St. Pölten