Binecuvântarea Sfântului Cuvios Irodion de la Lainici pentru credincioșii români din Altötting

Din încredințarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim și cu binecuvântarea Înalpreasfințitului Părinte Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în cadrul Sfintei Liturghii săvârșite în data de 3 octombrie 2023, la Mănăstirea Lainici, delegația Parohiei „Adormirea Maicii Domnului”, „Sf. Cuvios Irodion de la Lainici” și „Sf. Mc. Sebastian” din orașul bavarez Altötting a fost onorată cu darul unei părticele din moaștele Sfântului Cuvios Irodion de la Lainici, ocrotitorul acestei parohii. Această binecuvântare aduce cu sine o mare bucurie pentru comunitatea din Altötting, care își exprimă speranța că prezența Sfântului Irodion va aduce alinare, mângâiere și sprijin în rugăciunile credincioșilor, ajutându-i în călătoria lor duhovnicească.

Atmosfera plină de pace și de liniște din sânul Mănăstirii de pe Defileul Jiului a fost completată de dragostea și căldura părinților viețuitori în mănăstire, în special a Părintelui Stareț Arhimandrit Ioachim Pârvulescu. În purtarea de grijă a Părintelui Stareț care ne-a primit cu atâta dragoste, am simțit lucrarea Sfântului Cuvios Irodion. Am putut vedea că dragostea Sf. Cuvios Irodion, care l-a determinat să rabde atâtea suferințe pentru Cuvântul Evangheliei, s-a întipărit în viețuitorii acestei Sfinte Mănăstiri. Nu știm cum vom putea răsplăti generozitatea și părinteasca purtare de grijă a părintelui Stareț Ioachim dar știm cu siguranță că îl vom purta mereu în rugăciunile noastre, alături de obștea păstorită de sfinția sa.

Pentru a marca acest moment, Parohia Altötting va organiza duminică, 15 octombrie, în cadrul Sfintei Liturghi, primirea festivă a Sfintelor Moaște. Evenimentul va oferi tuturor credincioșilor ocazia de a se închina pentru prima oară și a cere binecuvântarea și ocrotirea Sfântului Irodion.

Pr. Paroh Cristian Ștefan