Biserica „Sf. Andrei” din Viena a primit vizita mai multor grupe de elevi și studenți

În ultima săptămână de şcoală (24-28.06.2024) biserica  „La Sfânta Înviere” și „Sf. Ap. Andrei” din Viena  a fost vizitată de trei grupe de studenţi şi elevi.
Un grup de 20 de studenţi însoţiţi de Prof. Dr. Markus Ladstätter din Graz de la „Private Pädagogische Hochschule Augustinum” au participat la o slujbă de Vecernie şi la un dialog prelugit despre Ortodoxie şi despre parohia românească vizitată. Studenții au fost plăcuţi impresionaţi de complexitatea programului iconografic, dar şi de dialogul deschis continuat în sala parohială.
În continuare, un grup de elevi din renumita şcoală „Vienna Bussness School”, conduşi de Prof. Dr. Piotr Kubiak au vizitat parohia vieneză, iar câteva zile mai târziu, PC Pr. Nicolae Dura, Vicar pentru Austria, a fost invitat şi a săvârşit, în sala festivă a acestei şcoli, slujba de încheierea anului şcolar. La această şcoală a predat odinioară chimia Prof. Nicolae Teclu (1839-1916), care a fost şi preşedinte al Academiei Române (1879). De faţă au fost elevi, directoarea şcolii MMag. Evelyn Meyer, MSc şi profesori activi din această şcoală cu o tradiţie de 170 de ani în inima Vienei, Akademiestraße.
În cuvântul rostit pe marginea Evangheliei despre liniştirea furtunii pe mare (Marcu 4, 35-41), părintele Nicolae Dura a accentuat încrederea şi tăria pe care trebuie să o aibă toţi cei care cred şi trăiesc urmând cuvintele Domnului Hristos, potrivit cu îndemnul biblic, descoperit şi înscris de 365 de ori: „Îndrăzniţi…”, „nu vă fie frică…” „aveţi curaj!“
Biserica din cartierul vienez Simmering a primit şi vizita unei grupe de elevi, însoţiţi de Prof. Cristian Cătană, de la HAK şi HTL din sectorul 3 (Ungargasse) al Vienei.