Bucuria lucrului împlinit, la Parohia „Sf. Ștefan cel Mare” din Viena

Lucrarea de tencuire interioară a bisericii „Pogorârea Sfântului Duh” și „Sf. Voievod Ștefan cel Mare” din Viena a ajuns la final. Fresca neagră, compusă doar din var și nisip, peste care se va aplica pictura, a fost așezată pe plasa de cărămidă, realizându-se astfel o bază stabilă, trainică și necesară din punct de vedere tehnic pentru pictura bisericii.

Părintele paroh Emanuel Nuțu a publicat, pe pagina Facebook a parohiei, un album de fotografii înfățișând demontarea schelei interioare, montarea mesei Sfântului Altar și a candelabrului mare și a adresat mulțumiri tuturor celor implicați în activitatea de de tencuire a celor aproximativ 2500 metri pătrați (interior și exterior), amintind în special de arhitecții bisericii, firma Concelex prin intermediul căreia s-a realizat construcția, echipei de muncitori majoritari din Iași, precum și unor familii și unor firme din Bucovina și Brașov care au donat cantități impresionante de var și nisip, pentru ca biserica să fie gata cât mai repede.

Mai multe informații și imagini, aici.