Bucurie la München: Lucrările la Aşezământul bisericesc au început

Finalul lunii iunie a adus comunităţii româneşti ortodoxe din München şi bucuria începutului lucrărilor pentru ridicarea Aşezământului Bisericesc. Firma Klarwein a început lucrările de excavare a terenului, în vederea realizării subsolului şi fundației clădirilor. Concomitent cu continuarea excavărilor se va executa şi protecţia malurilor gropii săpate cu sprijiniri metalice, pregătindu-se astfel viitoarea etapă de lucru, realizarea fundaţiilor şi a elementelor din beton ale subsolului, etapă ce urmează să înceapă în septembrie curent.

 

În dorinţa de a-i cere lui Dumnezeu ajutorul pentru continuarea acestei importante lucrări, sâmbătă, 16 iulie, pe şantierul Aşezământului Bisericesc, Preasfinţitul Părinte Episcop-vicar Sofian Braşoveanul, înconjurat de un sobor de clerici din München şi împrejurimi şi cu participarea mai multor membri ai comunităţii, a săvârşit o slujbă de binecuvântare a începutului lucrărilor de construcţie la Aşezământul Bisericesc din München-Aubing. Cei prezenţi s-au rugat pentru bunul mers al lucrărilor care să fie duse la bun sfârşit, pentru lucrători, pentru ctitorii şi binefăcătorii Aşezământului.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţitul Părinte Sofian a explicat că această slujbă de binecuvântare a începutului lucrărilor stă în strânsă legătură şi constituie o continuare a Slujbei Punerii Pietrei de Temelie, săvârşită cu multă solemnitate de Preafericitul Părinte Daniel în acelaşi loc la 11 septembrie 2011.

Pentru ca lucrările să fie duse cu bine la săvârşire, credincioşii comunităţii din München ca şi sprijinitorii proiectului spun în fiecare seară, la orele 22:00 rugăciunea pentru construirea bisericii, iar miercurea seara adaugă şi Acatistul Sfântului Ierarh Calinic, ocrotitorul Aşezământului care urmează a fi construit. Informaţii despre proiect cât şi textul rugăciunilor pot fi găsite pe pagina dedicată acestuia: http://cbrom-noul-asezamant.de/ro/