„Cărarea împărăției”, un răspuns creștin la neliniștile vremii

Pr. Prof. Dr. Nicolae N. Dura, Viena

Traducerea în engleză a cărții „Cărarea Împărăției” a Părintelui Arsenie Boca, lansată festiv la Viena

Duminică 7 iunie după Sf. Liturghie s-a făcut prezentarea traducerii engleze a cărţii Părintelui Arsenie, „Cărarea Împărăției” („Path to the Kingdom”), apărută în 2014 la editura Charisma din Deva, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop Laurenţiu Streza, Mitropolitul Ardealului.

Traducătorul cărţii, Ioan Socol, şi Părintele Prof. Dr. Constantin Necula, cel care a scris cuvântul înainte al ediţiei engleze, au vorbit celor prezenţi despre acest eveniment deosebit. Această întâlnire de suflet a fost susţinută de Asociaţia Mihai Eminescu, prin familia Laura şi Constantin Hant, din Viena. În cadrul comunicării inimile şi sufletele celor prezenţi au fost încălzite şi luminate de o cântare de excepţie (Ridicat-am ochii mei la ceruri şi Miluieşte-mă Dumnezeule…): la nai – un instrument îndrăgit de Părintele Arsenie – a cântat minunat Andrea Chira, iar la pian Rubin Doran. La eveniment au participat şi editorii de la Deva: Tudor şi Vasile împreună cu numeroşi credincioşi din Viena.

Iată câteva gânduri înalte scrise de Părintele Arsenie, învăţături cu care ne putem hrăni bine, frumos şi folositor înttr-o vreme a poluării şi inflaţiei de cuvinte:
„Adunatu-s-au aici o seamă de cuvinte, – răspunsuri la atâtea lacrimi … şi unele şi altele se adunau la măsuţa sfintei spovedanii, unde mila lui Dumnezeu strălucea în ele, ca soarele în picurii de rouă…”
„Este o singură cale senină: trăirea învăţăturii creştine, în toată adâncimea ei şi în toată sinceritatea noastră. Asta rămâne singura cale sigură, pe care trebuie s-o învăţăm mereu, în fiecare rând de oameni” (Cuvânt înainte).
„Omul îşi are rădăcinile în cer.”
„Învierea lui Hristos este sfeşnicul lumii.”
„Sfânta Liturghie mai ţine lumea.”
Despre Sfânta Împărtăşanie: ”Mai bine sfială decât îndrăzneală.”
În legătură cu avorturile: „mai bine să mori, decât să omori.”
„Creştinii se vor uni, când vor avea un duşman comun.”
„Ne vom întâlni dincolo de hotarele mormântului.”
„Dumnezeu locuieşte într-un suflet senin” (Scara Prislopului).

Vă dorim din suflet: bucurii sfinte, lectură frumoasă, folositoare şi pe Cărarea Împărăției însoţitoare şi mântuitoare!

N.B. prima imagine: fragment din pictura „Biserica și lumea” a Părintelui Arsenie din Biserica din Drăgănescu:
Hristos-Domnul răstignit, cu ochii deschişi îşi desprinde mâna dreaptă de pe cruce şi cheamă cu extremă tărie pe oameni: „Veniți la mine!”