CBROM organizează Conferința Europeană de Medicină și Spiritualitate Creștină

Între 15-17 noiembrie 2019, Centrul  Bisericesc Românesc din München va găzdui prima Conferință Europeană de Medicină și Spiritualitate Creștină. Cercetările medicale din ultimele trei decenii, au scos la iveală tot mai multe conexiuni existente între diversele planuri ale existentei personale și comunitare pe de o parte, și starea de sănătate de partea cealaltă. Mediul în care trăim, obișnuințele, condițiile de muncă, pattern-urile cognitive și emoționale, felul în care obișnuim să interpretăm situațiile de viață, relațiile noastre cu semenii, raporturile cu natura, toate contribuie în mod considerabil la calitatea vieții și a sănătății.

Domenii precum psihoneuroimunologia, medicina comportamentală sau psihologia sănătății, au determinat o deschidere tot mai mare și preocupări științifice tot mai concrete susținute pentru evaluarea diverselor elemente prezente în câmpul vast al practicilor și activităților omenești cu relevanță medicală.

În acest context, dialogul dintre medicină și spiritualitate creștină, devine nu numai necesar, dar și inevitabil. Pentru spațiul european însă, viața Bisericii lui Hristos și cea a spiritualității creștine constituie un fundament pe care s-au constituit istoric inițiative cu caracter medical și filantropic. În plus, impresionantele resurse de semnificație și înțelesuri edificatoare de care dispune creștinismul, ca și practicile spirituale reprezintă conținuturi care trebuie puse în legătură nu numai cu dimensiunea personală / individuală, dar și cu cea de grup social a vieții.

Se doreşte ca această Conferință, desfășurată să inaugureze platformă de dialog și cercetare „European Network for Medicinine and Christian Spirituality”, care să permită tuturor celor interesați, audierea unor prezentări cu tematică specifică și dezbateri referitoare la posibilitățile concrete de colaborare și promovare a dialogului dintre spiritualitatea creștină și științele medicale, în spațiul european.

Mai multe detalii se găsesc la următoarele adrese: informații generale și informații legate de masă și cazare.

Știre preluată de pe site-ul Centrului Bisericesc din München