Cea mai înaltă distincție a Arhiepiscopiei Tomisului, acordată pentru merite filantropice preotului român din Würzburg

În duminica Intrării Domnului în Ierusalim,  calea mărturisirii și slujirii Înaltpreasfințitului Părinte Teodosie timp de 22 de ani în eparhia apostolică a Dobrogei, s-a intersectat cu drumul lung al dragostei caritative, dus până pe malurile Pontului Euxin pe urmele Sfântului Apostol Andrei, al credincioșilor români din Würzburg.

De cinci ani consecutivi adeseori în circumstanțe exterioare excepționale (cum au fost cele din pandemie) sau financiare solicitante (cum sunt cele actuale generate de situația economică în era războiului fratricid ucrainean), creștinii ortodocși din Würzburg și nu numai adunați în jurul păstorului lor, Preacuviosul Părinte Protosinghel Ghelasie Păcurar, au răspuns cu dragoste și dărnicie la apelul celor aflați în nevoie. Două destinații cu precădere au avut milosteniile lor. Copiii din Eparhia veche, moldavă a Hușilor și cei mai defavorizați dintre semenii noștri, din Eparhia străveche a Tomisului. Și anul acesta darul lor strâns cu trudă și purtat ca o solie de dragoste de păstorul lor, s-a materializat prin grija arhiereului tomitan, bunul, blândul dar mai ales viu-rugătorul și dârz-mărtutisitorul Părinte Arhiepiscop Teodosie, în ajutor consistent pentru peste o sută de cazuri sociale. Sărbătorind 22 de ani de la întronizarea ca întâistătător al celei mai vechi eparhi românești și singura întemeiată direct de Sfântul Apostol Andrei, IPS Teodosie a așternut în sufletul său și al credincioșilor din „orășelul de pe Main” bucuria evanghelică cuprinsă în cuvintele: „mai fericit este a da, decât a lua”. Cu atenția și sensibilitatea îndreptată catre cei în dureri și nevoi, ierarhul nu a uitat nici de dăruitori.

Cu smerenia și eleganța unui gest firesc, IPS Teodosie a mulțumit credincioșilor din Würzburg și părintelui paroh, Protosinghel Dr. Ghelasie Păcurar acordându-i cea mai înaltă distincție a Eparhiei, „Crucea Sfântului Andrei”. E un simbol și o recunoaștere, dar mai presus de toate, lanțul de care atârnă această cruce simbolizează  dragostea unui urmaș al Sfântului Apostol care cuprinde și învăluie, păstor și credincioși dintr-o parohie aflată sub ocrotirea aceluiași Apostol și sub oblăduirea unui alt arhiereu cu vocație caritativă, bunul Mitropolit Serafim al Germaniei cu al cărui îndemn și binecuvântare toți preoții și credincioșii s-au învățat să răspundă sensibil la nevoile fraților din țară.

Ziua de sărbătoare de la malul marii negre s-a încheiat cu evenimente culturale adecvate timpului postului mare și momentului jubiliar neuitând lansarea de volume de carte inedită, un alt proiect de suflet al Arhiepiscopului Teodosie. Dumnezeu să îi răsplătească „pe toți cei ce iubesc podoaba casei Sale”…  și Chipul Său aflat în cei săraci.

A consemnat Teodosie-Nectarie Suciu, student teolog