Cinstirea eroilor, la Nürnberg

Ierodiac. Chiril Socaciu

Având în vedere că sărbătoarea Înălțării Domnului reprezintă pentru români și Ziua Eroilor, duminică 12 iunie 2016, la Catedrala din Nürnberg a avut loc un moment cu o încărcătură deosebită, motiv în plus pentru fiecare dintre noi să ne aducem aminte de cei care și-au dat viața pentru patrie și credință, pentru ca noi să putem avea o țară și să putem să ne păstrăm credința strămoșească.

După săvârșirea Sfintei Liturghii, credincioșii prezenți au putut participa la un program artistic în cinstea eroilor, oferit de un grup de copii ai parohiei, coordonați de P.Cuv. Protos. Arsenie Drăgan. În acest context glasurile copiilor au răsunat pline de emoție prin recitarea câtorva poezii din frumoasa noastră literatură. De asemenea, corul bisericii a intonat Imnul României și alte câteva cântece patriotice, care au umplut sufletele participanților de bucurie, dar și de dor de patrie.
La sfârșitul programului, grupul de copii a depus flori la Troița din curtea bisericii.