Conferinţă despre Sinodul din Creta, la Viena

Miercuri, 9 noiembrie, în Centrul de studii teologice al Arhiepiscopiei romano-catolice din Viena (lângă Catedrala Sf. Stefan), pr. Ioan Moga, profesor la Universitatea din Viena şi preot la Biserica ortodoxă română Sf. Antonie, a susţinut o conferinţă despre „Sfântul şi Marele Sinod” din Creta.

 

La conferinţă au participat peste 35 de austrieci doritori sa afle temele discutate la Sinod, precum şi relevanţa lor pentru viaţa Bisericii Ortodoxe.  Pr. prof. Ioan Moga a accentuat dimensiunea pastorală a temelor abordate în enciclica sinodului (problema familiei creştine, problema educaţiei, provocările lumii moderne, actualitatea dimensiunii ascetice a spiritualităţii ortodoxe). De asemenea s-au purtat discuţii extinse pe marginea documentului privind relaţiile cu lumea creştină, privit ambivalent în mediile teologice occidentale, şi despre felul în care poate fi înţeles pe viitor dialogul interconfesional în baza acestui document. Date fiind temele rămase încă nediscutate (autocefalia, dipticele, calendarul), dar şi declaraţia Sf. Sinod al Bisericii Ortodoxe Române că documentele din Creta pot fi eventual „nuanţate”, pr. Moga şi-a exprimat speranţa că procesul sinodal panortodox va continua în următorii ani.

O altă conferinţă pe aceeaşi temă a fost susţinută de pr. prof. Ioan Moga alături de prof. Rudolf Prokschi la Centrul academic „Otto Mauer” în data de 18 oct. a.c.