Conferinţe dedicate familiei creştine la Dresden, Leipzig şi Berlin

 În preajma Praznicului Rusaliilor, parohiile din Protopopiatul Germaniei din Est au avut ca oaspete pe părintele Nicolae Tanase de la Valea Popului (jud. Prahova), preşedintele Asociaţiei „Pro-Vita”. Părintele Nicolae a slujit alături de părinţii parohi din Dresden, Leipzig şi Berlin şi a rostit cuvinte de învăţătură având ca tematică familia creştină în lumea contemporană.

 Vineri, 2 iunie, după Sfântul Maslu, la invitaţia preotului paroh Sebastian Schipor, părintele Tănase a participat la o seară duhovnicească, dând răspunsuri la diferitele întrebări ale credincioşilor.

 Seria de conferinţe a continuat în Duminica Pogorârii Duhului Sfânt la Parohia din Leipzig. După Sfânta Liturghie, la invitaţia părintelui protopop Ioan Forga, părintele Nicolae a conferenţiat pe tema Familia creştină şi provocările lumii de azi“.

 În Lunea Rusaliilor, părintele Nicolae slujit Sfânta Liturghie alături de Protos. Clement Lodroman (Berlin) şi Pr. Tudor Mustea (Halle), iar seara a conferenţiat în capela Parohiei „Sfinţii Arhangheli“ din Berlin având ca temă „Familia creştină azi“. Atmosfera duhovnicească s-a continuat în cadrul agapei organizate de familii din parohie.

 

 Predică la Praznicul Sf. Treimi – Berlin

 https://www.youtube.com/watch?v=uJvPra55xgY</span>

 
 

Conferinţă: „Familia creştină azi”, Berlin, luni 5 iunie

https://www.youtube.com/watch?v=BgD-YslWA88</span>