Conferințe duhovnicești în Postul Mare

Mitropolia Ortodoxă Română a Germaniei, Europei Centrale și de Nord organizează, în Postul Mare, o serie de conferințe duhovnicești împreună cu ierarhi și părinți slujitori din eparhie. Acestea vor fi transmise în fiecare joi, începând cu a doua săptămână de post, de la orele 19:30,  pe canalele Facebook și Youtube ale Mitropoliei.

 

Conferințele sunt orientate tematic către jaloanele duhovnicești ale Postului Mare: sărbătoarea Bunei Vestiri (care în acest an se sărbătorește în a doua săptămână a Postului Mare), Duminica Sfintei Cruci, Duminica Sfântului Ioan Scărarul, Duminica Sfintei Maria Egipteanca, respectiv ultima săptămână a Postului Mare, în care se reactualizează Patimile, Răstignirea, Moartea și punerea în mormânt a Domnului. 

Programul conferințelor este următorul:

 Joi 25 martie – PS Episcop-vicar Sofian Brașoveanul:  Buna Vestire și Maica Domnului în viața noastră

 Joi, 1 aprilie – IPS Mitropolit Serafim Joantă: Sfânta Cruce în viața noastră cea de toate zilele

 Joi, 8 aprilie –  Diac. Petru Deaconu (CBRom München): „Scara” – metodă de dobândire a mântuirii

 Joi, 15 aprilie –  Protos. Med. Athanasie Ulea (CBRom München): Pustiul sufletesc – reflecții și soluții pentru ieșirea din dependența păcatelor

 Joi, 22 Aprilie – Pr. Dr. Alexandru Roșu (Ravensburg):  Teologia slujbelor din Săptămâna Mare

 

Conferințele vor fi transmise online, joia, începând cu orele 19:30, pe canalele Facebook și Youtube ale Mitropoliei: 

https://www.facebook.com/Mitropolia

https://www.youtube.com/channel/UCsQa0-ZXFMBFC6iZmpAlnaA

 

Vă așteptăm cu drag!