Congresul MOREOM și al Frățiilor ortodoxe „Nepsis” ale tinerilor din Europa Occidentală și Meridională, la Roma

La sediul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei (Roma) a avut loc în perioada 18-22 mai Congresul și Adunarea Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și Meridionale, precum și întâlnirea frățiilor de tineret „Nepsis” din cadrul eparhiilor ce compun această Mitropolie. De-a lungul celor 4 zile, în jur de 1000 de oaspeți, delegați ai parohiilor ortodoxe românești din apusul Europei și numeroși tineri au participat la slujbe în sobor, conferințe, ateliere, discuții, activități artistice.

Primele două zile ale întâlnirii de la Roma au fost dedicate conferinței statutare ale preoților și delegaților din cele aproximativ 600 de parohii românești care se află sub jurisdicția celor trei eparhii din Mitropolia Ortodoxă Română a Europei Occidentale și Meridionale (MOREOM). Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Iosif a prezidat, în deschidere, Adunarea Generală statutară a Mitropoliei, care se întâlnește o dată la doi ani. Din prezidiu au făcut parte și PS Siluan, Episcop ortodox român al Italiei, PS Timotei, Episcop ortodox român al Spaniei și Portugaliei, PS Marc Nemțeanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și PS Ignatie Mureșeanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei și Portugaliei. Au fost discutate probleme organizatorice și de interes pastoral, fiind anunțate acreditarea de curând a unei filiale a Facultății de Teologie Ortodoxă din București la Roma, precum și recunoașterea de către Academia Franceză a Centrului de Studii „Dumitru Stăniloae” de la Paris ca institut de teologie privat. Cei prezenți au avut parte de două conferințe duhovnicești, susținute de părintele profesor Vasile Mihoc (de la Facultatea de Teologie din Sibiu), IPS Kallistos de Diokleia (Oxford), precum și una de interes actual, referitoare la Sfântul și Marele Sinod Panortodox ce va avea loc din Creta, susținută de PC Pr. Patriciu Vlaicu (Bruxelles). Participanții au putut alege apoi să participe la unul dintre cele zece ateliere de discuții, pe teme precum: persoana umană în înțelegerea ortodoxă, formarea duhovnicească a tinerilor, formarea continuă a preoților, consilierea parentală, dialogul dintre teologie și știință, etc.

Încheierea Congresului MOREOM a coincis cu deschiderea congresului Frățiilor „Nepsis” ale tinerilor ortodocși români din țările Europei de Vest și Sud (Marea Britanie, Irlanda, Belgia, Olanda, Franța, Spania, Portugalia, Italia). Tinerii cărora li s-au alăturat numeroși preoți, voluntari, dar și mulți români stabiliți în Roma și împrejurimi, au avut bucuria de a participa la două liturghii arhierești (sâmbătă, de Sărbătoarea Sfinților Împărați, precum și în Duminica a patra după Sfintele Paști), la care au slujit ÎPS Părinte Mitropolit Iosif și ierarhii din Sinodul Mitropolitan al Europei Occidentale și Meridionale, desfășurate pe scena amenajată în curtea Centrului Eparhial din Roma. Cei prezenți s-au împărtășit în număr mare de Sfintele Taine, precum și de cuvintele duhovnicești rostite de ÎPS Părinte Mitropolit Iosif, ÎPS Kallistos Ware și PS Siluan, iar în cele două după-amieze, bucurându-se de o vreme frumoasă, au ascultat conferințele duhovnicești ale ÎPS Kallistos și PC Părinte Vasile Mihoc și au participat la ateliere de discuții tematice, jocuri și activități artistice. Tinerii vor avea ocazia să se reîntâlnească foarte curând, în 17-19 iunie, când la Paris va avea loc festivalul de vară (Nepsis Summer Festival), în cadrul căruia este organizat un concurs muzical, un bal tematic și un concert.

Mai multe informații despre congresele de la Roma, precum și galerii foto puteți găsi pe pagina de internet a Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei.

Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Germaniei, Austriei și Luxemburgului a fost reprezentată de câțiva delegați care au participat pe durata celor patru zile de manifestări.

a consemnat ierodiac. Ioan Popoiu