Corala „Sf. Andrei” din Viena, laureată a concursului „Lăudați pe Domnul!”

La ediția a XIII-a a Festivalului-Concurs Național „Lăudați pe Domnul” desfășurată în acest an, declarat de Sfântul Sinod ca „An omagial al pastorației românilor din afara României”,  corala „Sf. Ap. Andrei” a celei mai vechi parohii din Viena a participat cu o interpretare la categoria „Lucrări religioase armonice/polifonice”, fiind laureată cu locul al III-lea. 

Corul „Sfântul Andrei” al Parohiei Ortodoxe Române „La Sfânta Înviere” și „Sf. Ap. Andrei” din Viena are aproape aceeași vârstă ca și această parohiei, cea mai veche din Austria (înființată în 1902) și s-a bucurat, de-a lungul vremii, de susţinerea şi participarea unor personalităţi din lumea noastră muzicală: Gheorghe Dima, Eusebiu Mandicevschi, Tiberiu Brediceanu, Filaret Barbu, Zeno Vancea, Erns Jankowitsch, Agnesia Ivan ş.a. În ultmii ani, acesta s-a evidențiat prin interpretări deosebite atât la evenimente locale cât și internaționale, printre care amintim Festivalul anual de colinde al Diasporei (inaugurat în 2016), fiind laureat la fiecare participare.

Anul 2021 a fost declarat, în urma hotărârii Sfântului Sinod, ca „An omagial al pastorației românilor din afara României”, ocazie cu care ediția a XIII-a a Festivalului-Concurs Național „Lăudați pe Domnul”, organizat de Patriarhia Română cu ocazia hramului Catedralei Patriarhale din București, a fost dedicată participării corurilor românești din Diaspora (Republica Moldova, Italia, Franța și Austria), desfășurându-se pe mai multe secțiuni: lucrări psaltice cu ison, lucrări religioase armonice/polifonice, lucrări de inspirație folclorică și patriotică, precum și compoziție. Astfel, Corul „Sf. Andrei” al parohiei vieneze omonime a participat cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit Serafim la secțiunea „Lucrări religioase armonice/polifonice”. Ca și toate celelalte coruri din Diaspora, grupul din Viena a transmis online înregistrările a trei piese muzicale, care au fost analizate și punctate de un juriu de specialitate din Bucureşti. În 7 octombrie, în urma deliberărilor, juriul a acordat Diploma și medalia Anului omagial 2021, precum și premiul I Coralei Bărbătești Ortodoxe „Sf. Roman Melodul” de la Sediul Episcopal – Parohia „Adormirea Maicii Domnului” din Roma, Episcopia Ortodoxă Română a Italiei (92 puncte, premiul al II-lea Coralei ACOR a Parohiei „Sf. Ioan Botezătorul” din Strasbourg, Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Europei Occidentale (88,33 puncte), iar premiul al III-lea, Corului „Sf. Andrei din Viena” al Parohiei „La Sfânta Înviere”, Viena, (87 puncte), dirijat de de Prof. Georgel Popa.

Prin bunăvoința părintelui paroh, Pr. Prof. Dr. Nicolae Dura, Vicar pentru Austria, interpretarea corului vienez este disponibilă aici: https://streamable.com/ziospp

Festivalul-concurs a fost transmis de postul de telviziune Trinitas TV al Patriarhiei Române, în seara sărbătorii Sfântului Dimitrie cel Nou, ocrotitorul Bucureștilor (27.10.2021, de la orele 19:00, corul vienez interpretând imnul-axion „Cuvine-se cu adevărat”, de la minutul 42.

Părintele Nicolae Dura a transmis, pe pagina Facebook a parohiei, „alese mulţumiri membrilor (Irina, Nicoleta, Ana-maria, Viorica, Raluca, Valentina, Adina, Elisabeta, Rodica, Rodica, Cătălin, Marcel, Marinel, Gheorghe) şi dirijorlui (Georgel) corului pentru slujirea lui Dumnezeu întru cânt la fiecare Liturghie duminicală şi pentru diploma şi medalia Anului omagial 2021 obţinute la Festivalul-Concurs „Lăudați pe Domnul” organizat de Patriarhia Română”