Corul „Psalmodia Transylvanica” – mesager al spiritualității românești în Germania

În perioada 18-21 septembrie, corul de cameră „Psalmodia Transylvanica” al Facultății de Teologie Ortodoxă din Cluj Napoca, dirijat de Pr. Prof. Dr. Vasile Stanciu, este oaspetele Facultății de Teologie Evanghelică (Augustana Hochschule) din Neuendettelsau, vizitând cu această ocazie Catedrala Mitropolitană din Nürnberg și parohia românească din Ansbach.

Corul de cameră „Psalmodia Transylvanica” al Facultății de Teologie Ortodoxă din Cluj Napoca cadrul Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca este încă o dată, la mijlocul lunii septembrie, un excelent mesager al spiritualității românești și ortodoxe în străinătate.

Duminică, 18 septembrie, corul clujean, dirijat de părintele Vasile Stanciu, a fost oaspetele Catedralei Mitropolitane „Sf. M. Mc. Dimitrie Izvorâtorul de Mir” din Nürnberg și a dat răspunsurile la Sfânta Liturghie oficiată de părintele paroh Teofil Herineanu. Seara, coriștii au participat la slujba vecerniei în Parohia „Sf. Treime” din Ansbach, păstorită de părintele dr. Lucian Boloș.

Luni seara, programul vizitei a prevăzut un moment de rugăciune ortodoxă în capela Facultății de Teologie Augustana din Neuendettelsau. În cadrul meditației în încheierea acestei seri duhovnicești, părintele profesor Vasile Stanciu a declarat: „Este o mare bucurie duhovnicească pentru noi să fim oaspeți ai Facultății de Teologie Evanghelică Augustana din Neuendettelsau. Bucuria noastră este și mai mare, pentru că iată, am găsit timp să ne rugăm împreună. Cred că acesta este cel mai important lucru, pentru că Mântuitorul spune: „acolo unde sunt doi sau trei, adunaţi în numele Meu, acolo sunt şi Eu în mijlocul lor” (Mt. 18, 20). Când este cu noi, Îl lăsăm pe El să ne ghideze. Toate proiectele noastre academice sunt în purtarea Lui de grijă și El va continua să ne conducă pe această cale a comuniunii în rugăciune. Abia atunci proiectele noastre au o finalitate pe care ne-o dorim cu toții. Adică în orice ne planificăm, să facem voia Lui și nu voia noastră. Acolo unde se fac proiecte ecumenice și Hristos este absent, toate eforturile noastre vor fi zadarnice. Prin urmare, cred că rugăciunea în comun este cel mai corect mod de a ne apropia unii de alții și de a ne apropia de Hristos Domnul.”

Marți seara, în Biserica Evanghelică „Sf. Laurențiu” din Neuendettelsau, corul de cameră „Psalmodia Transylvanica” va susține un concert de cântece corale religioase și populare. Fiind un concert organizat în colaborare cu Facultatea de Teologie Evanghelică „Augustana”, vor fi interpretate și piese religioase la orgă de către Dl. Andreas Schmitd, conducătorul catedrei de muzică al acestei instituții.

Între Facultatea de Teologie Ortodoxă din Cluj Napoca și Facultății de Teologie Evanghelică (Augustana Hochschule) din Neuendettelsau a fost stabilit, începând din 2016, un parteneriat de colaborare academică. Prin intermediul proiectului european de burse Erasmus, profesori și studenți ai celor două instituții pot să predea sau să studieze în cele două facultăți de teologie. Alte obiective puse în valoare prin acest parteneriat sunt: cunoașterea reciprocă a teologiei și spiritualității ortodoxe și evanghelice, posibilitatea dată studenților, masteranzilor și doctoranzilor celor două instituții de a-și aprofunda cunoștințele teologice, continuarea și promovarea dialogului ecumenic de înaltă ținută academică prin simpozioane de specialitate, respectiv promovarea în spațiul german a tezaurului muzical liturgic și de factură populară românească. Tot în această direcție, Facultatea de Teologie Ortodoxă de la Cluj se dezvoltă și un parteneriat cu „Diakoneo”, cea mai prestigioasă instituție de ajutor social din Bavaria, patronată de Biserica Evanghelică de aici. Această instituție este model și pentru România și Biserica Ortodoxă Română pentru punerea în valoare a resurselor de management social.