Cursuri de iconografie la Mitropolie – Nürnberg, 2-8 noiembrie

În perioada 2-8 noiembrie, în atelierul de pictură al maicii Marina Muntean, la Centrul Mitropolitan din Nürnberg, au avut loc cursuri de iconografie, la care au luat parte câțiva din cei ce își doresc să se perfecționeze în tehnica „scrierii” icoanelor.

 „Atelier de iconografie” sau „meșteșugul sfânt” sau fost numite cele câteva zile pline de muncă cu creație, încărcate de bucurii sfinte și învăluite de rugăciune. De fapt, zugrăvirea icoanelor și rugăciunea nu pot fi despărțite”, mărturisește maica Marina, îndrumătoarea școlii de pictură care poartă numele Sfântului Luca, Evanghelistul, medicul dar și zugravul de icoane, despre care se știe, din tradiția creștină, că a zugrăvit prima icoană a Maicii Domnului. „Icoana e desemnată și drept Evanghelie în culori sau o fereastră spre veșnicie. Idealul creștinului este de a se transforma zilnic, de a se desăvârși zilnic și tocmai aceasta este lucrul exprimat de icoanele noastre, de actualizarea prezenței lui Dumnezeu”.

Mai jos, mărturisiri ale celor care s-au îndeletnicit cu zugrăvirea icoanelor:

Pentru mine, a fi introdus și îndrumat de către maica Marina în arta iconografiei, a fost un mare câștig. Cu ajutorul lui Dumnezeu și al ei, a rezultat o icoană foarte frumoasă, care de acum cheamă la rugăciune și meditație, prin care divinitatea poate străluci în viața mea și mă conduce astfel în continuare pe drumul credinței. (Thorsten Remer, Nürnberg)

***

Cele mai înălțătoare momente le trăim în sânul Bisericii, la fel a fost acum și pentru mine. Au fost cinci zile pline de bucurie, zile în care am uitat noțiunea de timp, am uitat de grijile lumești și am avut pacea necesară acestei preocupări minunate. Mulțumesc maicii Marina pentru oportunitatea oferită, pentru răbdarea cu care m-a îndrumat și pentru cel mai prețios dar oferit, icoana Sfintei Fecioare și a Pruncului Iisus. Mulțumesc maicii Teodora pentru bucatele mănăstirești cu care ne-a răsfățat în aceste zile! Nu în ultimul rand, aș vrea să îi mulțumesc și soacrei mele, pentru că a avut grijă de copiii mei, cât timp eu am fost la acest curs. Înălțăm pentru toți cei din mănăstire o rugăciune pentru grija și iubirea cu care ne-au înconjurat în aceste zile. Doamne ajută! (Aurelia Anghel, Fürth)

***

O experiență unică prin profunzimea trăirii religioase alaturi de un iconograf artist! Maica Marina, care cu răbdare și cu dragoste pentru transmiterea frumosului ne-a călăuzit mâna și gândurile în aceste zile de creație. Mulțumiri din suflet Maicii Marina și tuturor celor de la Mitropolia românească din Nürnberg, care ne-au îngăduit să respirăm și să trăim alături de Domniile lor Ortodoxia românească prin atelierul de pictură de icoane bizantine și participarea la viata obștii. Cu speranța unei reveniri curânde în mijlocul acestei oaze de spiritualitate, doresc tuturor celor de la Mănastirea „Sfinții Martiri Brâncoveni“ sănătate și Har dumnezeiesc! Vă mulțumesc! (Crina Vlad – Stuttgart)

***

În perioada de aici, „scrierea”, pictarea icoanei mele nu a fost doar un exercițiu de învățare a unei tehnici, al unui stil de pictură sau al unei scrieri. Mâna ajutătoare a lui Dumnezeu, a sfinților, a Arhanghelului Gavriil – pe care l-am înfățișat în incoana mea – aceste mâini sunt și ele la lucru! „Scrierea” în cele dinlăuntru ale mele, o icoană de suflet, înfățișarea lui Dumnezeu Cel adânc, înalt, tainic. Mulțumesc Maicii Marina și celor din mănăstire care ne-au fost alături cu multă dragoste! (Leonore Maria Pflanzer, Benediktbeuern)