Eminescu și Ziua Culturii Naționale la Viena

Pr. Dr. Nicolae N. Dura

De cinci ani românii sărbătoresc la data de 15 ianuarie Ziua Culturii Naţionale. În această zi s-a născut, în urmă cu 166 de ani, poetul nostru naţional, genialul Mihai Eminescu. Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a hotărât, ca Ziua Culturii Naționale să fie aniversată prin programe speciale în toate eparhiile ortodoxe române din țară și străinătate cu scopul evidenţierii legăturii dintre cult și cultură, dintre Biserică și societate în viața poporului român.

Poetul Mihai Eminescu a evidenţiat întotdeauna rolul deosebit al Bisericii noastre în dezvoltarea culturii şi identităţii naţionale. Eminescu a precizat că Biserica Ortodoxă Română ca „mamă spiritual a neamului românesc… a stabilit şi unificat limba noastră într-un mod atât de admirabil, încât suntem singurul popor fără dialecte propriu-zise“.

La Viena în această zi de 15 ianuarie am savârşit o slujbă de pomenire pentru Mihai Eminescu poetul nostru naţional şi au fost depuse flori la bustul aşezat în faţa Bisericii Sf. Ap. Andrei. În sala parohială s-a continuat manifestarea culturală de Ziua Culturii Naţionale. Au participat: ca delegaţi ai Ambasadorului României la Viena, Dl. Bogdan Mazuru: Dl. Călin Ţânţăreanu, prim-colaborator al Ambasadorului, D-na Gabriela Folfa, Consul gerneral şi D-na Mihaela Ciobanu, Director adjunct al Institutului Cultural Român din Viena. A fost de faţă Dl. Andrei Popov, Ambasador al Republicii Moldova, Dl. Ioan Călinoiu, Preşedintele Consiliului Judeţean Gorj.

După cuvântul de bun venit adresat de Pr. Nicolae Dura, vicar al Bisericii Ortodoxe Române din Austria, au fost rostite poezii din creaţia eminesciană: Sifora Sava, Ovidiu Popescu. Au fost citite mesajele transmise de Dl. Lazăr Comănescu, Ministru de Externe al României şi de Dl. Dan Stoenescu, Ministru delegat pentru românii de pretutindeni. Au fost interpretate instrumental piese muzicale compuse pe versurile genialului Eminescu de către: Ansamblul Doina Gorjului, Selin Hant, Rubin Doran, vice-preşedinte al Asociaţiei Mihai Eminescu din Viena, Adi Gaşpar, Răzvan Roşu ş.a.

Binecuvântată să fie memoria marelui Mihai Eminescu, fâuritor al limbii române literare şi să ne străduim să păstrăm limba şi cultura noastră.

Foto: pagina Facebook a Parohiei Ortodoxe Românești din Viena