Episcopii vicari Nectarie de Bretania și Sofian Brașoveanul i-au pomenit pe eroii români la Cimitirul din Soultzmatt

Articol de Ștefana Totorcea, www.basilica.ro

Peste 500 de români din Franța și din Germania au participat, în Sâmbăta morților, la Liturghia și Parastasul oficiate de doi ierarhi din diaspora la Cimitirul Militar Românesc din Soultzmatt, Franța.

Liturghia a fost oficiată în capela din proximitatea cimitirului, iar Parastasul în cimitir. Au slujit Preasfințitul Părinte Nectarie de Bretania, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Europei Occidentale, și Preasfințitul Părinte Sofian Brașoveanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Germaniei, Austriei și Luxemburgului.

Pentru fiecare dintre românii care suntem în diaspora, un cimitir este un punct de legătură, care ne leagă pe noi, cei prezenți, de cei care sunt trecuți în veșnicie”, a declarat, pentru Trinitas TV, Preasfințitul Părinte Nectarie de Bretania. „Iar ceea ce rămâne ca și esență pentru slujitori, dar și pentru românii care trăiesc acum în diaspora, este rugăciunea pentru înaintașii noștri. Consider că este foarte importantă această punte de legătură, pe care trebuie să o construim prin intermediul rugăciunii personale și al rugăciunii din biserică.”

Aș spune că e un moment istoric pentru românii de aici”, a declarat Preasfințitul Părinte Sofian Brașoveanul. „Un moment care ne responsabilizează pentru ziua de astăzi, aducându-ne aminte de jertfa înaintașilor noștri pentru libertatea noastră. Ne face să ne gândim la tot ceea ce trebuie să facem noi cu referire la cei din jur și la cei care vor veni după noi”, a adăugat Episcopul vicar al Arhiepiscopiei Germaniei. „Pe lângă această comemorare, este și o ocazie de a regândi perspectivele noastre pentru viitor.

Printre participanți s-au numărat tineri din asociațiile ATORG și Nepsis și 100 de enoriași ai Parohiei Românești „Sf. Trei Ierarhi” – La Courneuve, Paris. După slujbă au fost depuse coroane de flori, iar copiii parohiei La Courneuve au susținut un recital de cântece patriotice.

Ne bucură inima că tinerii astăzi au luat și ei această flacără și o poartă mai departe”, a declarat Părintele Emil Tanca, parohul comunității „Sf. Cosma și Damian” din Pulversheim, care organizează comemorări anual pentru eroii români de la Soultzmatt. „Aici sunt 687 de soldați români. Eu mi-aș dori ca în fiecare an să fie un soldat și un om prezent, să fim și noi așa cum suntem și ei prezenți, drepți în fața Crucii, drepți în fața lui Dumnezeu, și să ne rugăm pentru sufletul lor.

Evenimentele s-au încheiat cu un spectacol folcloric și o expoziție.

În cimitirul de la Soultzmatt odihnesc 687 de prizonieri români din cei 2400 morți în Lagărul Soulțzmatt și în regiune. Deportați în iarna 1916-1917, pe când Alsacia aparținea Imperiului German, majoritatea au pierit din cauza înfometării, frigului și a bolilor.

Terenul pe care este cimitirul a fost dăruit României de orașul Soultzmatt. Cimitirul a fost inaugurat în 9 aprilie 1924, în prezența Regelui Ferdinand și a Reginei Maria.

Recent, reprezentanții Casei Regale, ai Bisericii Ortodoxe Române și ai Ambasadei României la Paris au marcat centenarul cimitirului.

Foto credit: Facebook / Episcop Sofian Brașoveanul