Februarie 2021 – Mulțumiri donatorilor și informații despre starea proiectul de construire a Așezământului Bisericesc din München

Mesaj al PS Părinte Sofian Brașoveanul, Episcop-vicar, adresat enoriașilor, prietenilor și susținătorilor Centrului Bisericesc Român Ortodox din München

„Cât de iubite sunt locașurile Tale, Doamne al puterilor! Dorește și se sfârșește sufletul meu după curțile Domnului; inima mea și trupul meu s-au bucurat de Dumnezeul cel viu. Că pasărea și-a aflat casă și turtureaua cuib, unde-și va pune puii săi: Altarele Tale, Doamne al puterilor, Împăratul meu și Dumnezeul meu. Fericiți sunt cei ce locuiesc în casa Ta; în vecii vecilor Te vor lăuda”. (Psalmul 83, 1-5)

Frați și surori în Hristos,

Mă bucur să vă pot scrie câteva rânduri cu prilejul expedierii adeverințelor de donație pentru anul 2020 (Spendequittungen) eliberate celor care au susţinut financiar activitățile Centrului nostru bisericesc.

Mulţumire tuturor colaboratorilor şi susţinătorilor CBROM

Mai întâi, doresc să vă mulțumesc tuturor celor care și în anul 2020, an marcat puternic de greutățile și restricțiile pandemiei de Covid-19, ne-ați fost alături. Chiar dacă adeseori am fost constrânși la o distanțare fizică, cu inima și sufletul, am ținut aproape și, cu ajutorul lui Dumnezeu, am reușit să realizăm lucruri frumoase împreună. Vă mulțumesc, de asemenea, și tuturor celor care ați susținut financiar, cât și pe orice altă cale, lucrările de construcție a Așezământului Bisericesc. Poate că nimic nu este mai frumos în această lume decât a zidi o casă Dumnezeului Celui Preaînalt, în care să-și reverse mila și îndurările Sale peste noi toți și peste cei care vor călca pragul acesteia.

Stadiul lucrărilor la Aşezământ

În ciuda greutăților cauzate de pandemie și de alți factori, din darul lui Dumnezeu, lucrările de construcţie au avansat pe parcursul anului 2020, apropiindu-se acum de finalizare. Actualmente se lucrează la ultimele finisaje, remedieri și la amenajările exterioare, toate acestea urmând a se încheia, sperăm, până de sărbătoarea Sf. Paști. De asemenea, se lucrează și se instalează mobilierul în diferite spatii, în funcție atât de evoluția șantierului, cât și de posibilitățile noastre financiare. Întreaga evoluție va fi prezentată în continuare atât pe paginile de Facebook www.facebook.com/cbrom.de și www.facebook.com/episcopsofian , cât și pe paginile de internet: cbrom.de și cbrom.de/nou .

Finanţarea proiectului

După cum vedem cu maximă evidență, realizarea acestui proiect este o adevărată minune a lui Dumnezeu cu noi. Deși am început fără a avea nimic, am reușit, cu darul lui Dumnezeu și lucrând cu încredere împreună, să ducem la bun sfârșit ceva remarcabil. Cu achitarea ultimei facturi de lucrări, avem deja plătiți către constructor 8,7 mil. EUR. Pentru finalizarea lucrărilor și realizarea unei părți importante din dotări, ne mai sunt necesari aproximativ 1 mil. EUR. Alte costuri se vor adăuga pentru pictura interioară a bisericii și a capelei mănăstirii. Strângerea sumelor necesare este îngreunată acum de faptul că lunar trebuie să plătim și rata de aproximativ 25.000 EUR la bancă.

În aceste condiții, orice sprijin financiar ne este de mare folos. Puteţi susţine construcţia atât prin donaţii punctuale mai consistente, cât şi prin donaţii lunare programate. Puteţi folosi şi serviciul de donare paypal (detalii aici), deși taxele percepute de acesta sunt destul de mari, astfel că preferăm metoda convenţională de donare direct în cont. După cum v-ați putut însă convinge, bănuțul donat este bine investit în acest Așezământ destinat să joace un rol deosebit în viața comunității creștine și românești.

Momente de referință

Anul trecut, neputând săvârși sfințirea Altarului Sălii Crucilor programată pentru 13 septembrie, din pricina greutăților cauzate de pandemie, am săvârșit totuși, la acea dată, în cadru restrâns sfințirea clopotelor Așezământului. Ne-am bucurat în acest fel de un moment de împlinire binemeritat de toți cei care vă implicați în felurite moduri pentru realizarea acestui proiect.

Sfințirea Altarului Așezământului urmează să o reprogramăm în funcție de evoluția restricțiilor pandemice. În câteva luni, cu ajutorul lui Dumnezeu sperăm să începem activitatea în Așezământ. Sfintele Slujbe le vom săvârși la început în Sala Crucilor, apoi, pe măsură ce vom putea asigura minime dotări, în biserică.

Binecuvântare

Cu deplină mulțumire lui Dumnezeu și cu uimire în fața milei și a lucrării Lui cu noi, cu Îl rog să Vă binecuvânteze viața, familiile, prietenii, să vă țină sănătoși, mai ales în aceste timpuri dificile, să Vă dăruiască înaintare în tot ce e bun şi frumos. Să ne ajute Dumnezeu și ca, întru bucuria comuniunii, să ne putem bucura cât mai repede de darul participării la sfintele slujbe în noua biserică. Vă doresc tuturor sănătate, bucurie, împlinire şi mântuire!

Cu dragoste în Hristos, recunoștință, nădejde și binecuvântare,                                                     

Episcop vicar Sofian Brașoveanul

München, 5 februarie 2021