Grupul de preotese „Maria Stăniloae” din Arhiepiscopia Germaniei, Austriei și Luxemburgului organizează prima întâlnire în format fizic

În perioada 17-19 noiembrie 2023, la Zell am See, Grupul Preoteselor „Maria Stăniloae“,  în parteneriat cu Centrul Bisericesc Românesc din München, Parohia Ortodoxă română „Maica Domnului Prodromița” și „Sfinții Mărturisitori Ardeleni” din Kufstein, Bischofshofen-Zell am See și Parohia Ortodoxă Română „Sf. Gheorghe și Sf. Siluan” Tübingen, organizează prima ediție în format fizic a întâlnirii grupului de preotese al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Germaniei, Austriei și Luxemburgului.

Evenimentul se desfășoară cu binecuvântarea și sprijinul Înaltpreasfințitului Părinte Serafim, Mitropolit al Germaniei, Europei Centrale și de Nord, și al Preasfințitului Părinte Sofian Brașoveanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Ortodoxe a Române a Germaniei, Austriei și Luxemburgului.

Întâlnirea onsite reprezintă un deziderat al membrelor, o evoluție firească a seriei de întâlniri online, din anul 2022, pe care preotesele implicate le definesc drept oaze de comuniune, sprijin și întărire.  Aceasta va prilejui dezbaterea cu tema „O călătorie în culisele vieții emoționale”. Sunt așteptate la eveniment aproximativ  33 de preotese și 18 preoți.

Evenimentul va debuta cu alocuțiunea Preasfințitului Episcop Vicar Dr. Sofian Brașoveanul, urmată de cele ale Prof. Univ. Dr. Adrian Opre și Lect. Univ. Dr. Dana Opre. În a doua zi a proiectului va avea loc și o întâlnire dedicată preoților, alături de Dr. Adrian Opre, dezvoltând tema „Consilierea pastorală – prelungire firească a actului catehetic și îndrumării duhovnicești”.

Grupul de Preotese „Maria Stăniloae“ a luat ființă în anul 2022, fiind încredințat spre coordonare doamnei preotese Adina Gilla, urmărind organizarea unor întâlniri la nivel de protopopiate, întâlniri între familiile de preoți, cercuri biblice și întâlniri online pentru doamnele preotese, seminarii de formare, activități de catehizare dedicate preoteselor, precum și împărtășirea talanților acestora, spre folosul comunităților unde slujesc cu bucurie și jertfelnicie.