Hirotonie întru diacon la catedrala din Nürnberg

De sărbătoarea Sfântului Ierarh Nicolae, Mitropolitul Serafim a slujit în sobor de preoți și diaconi la Catedrala mitropolitană din Nürnberg. Cu această ocazie l-a hirotonit întru diacon pe tânărul Ștefan Umbrărescu, absolvent de facultate și master în fizică, la Heidelberg, actualmente student la Facultatea de Teologie ortodoxă din München.

Protia între preoți a aparținut binecunoscutului părinte Nicolae Tănase, sărbătoritul zilei. Părintele Daniel Benga din München, profesor al tânărului hirotonit, a participat însoțit de alți câțiva studenți germani ai Universității Ludwig Maximilian din capitala bavareză. Din soborul de preoți participanți a făcut parte și părintele Gabriel Piștea, cadru universitar în cadrul Facultății de Teologie din Iași. Alături de aceștia au slujit și alți părinți din țară și străinătate.

În cuvântul de învățătură, Părintele Nicolae Tănase a amintit despre importanța creșterii copiilor pentru menținerea neamului românesc. Amintind despre inundațiile din anul 2006, atunci când Dunărea și-a revendicat cursul odată oprit, Părintele Nicolae a îndemnat credincioșii să lase „Dunărea să curgă”. Copiii trebuie lăsați să vină după rânduiala naturală a firii, primind astfel prin ei binecuvântarea lui Dumnezeu. Vorbind despre Sfântul Nicolae, părintele filantrop din Valea Plopului a evidențiat că acesta a rămas în percepția populară în primul rând prin faptele de milostenie pe care le-a făcut. Mai mult, cinstirea sfântului se face mai degrabă prin lucrarea faptelor de milostenie după putere.

La sfârșit a urmat obișnuita agapa frățească.