Hirotonie întru preot pentru noua parohie românească din Bad Windsheim

În 21 și 22 octombrie credincioșii Parohiei românești ,,Sfânta Treime” din Ansbach s-au adunat în număr mare la biserică, unde avut marea bucurie de a se ruga împreună cu Mitropolitul Serafim, alături de părinții slujitori și de părintele Daniel Nicolae Pintea, care a fost sfințit preot pentru noua comunitate românească din Bad Windsheim.

Sâmbătă seara, la Taina Sfântului Maslu, ÎPS Serafim s-a rugat împreună cu părintele cu paroh Ioan Pop, părintele Lucian Boloş, diaconul Daniel Nicolae Pintea și credincioșii prezenți. Seara a continuat cu un cuvânt de învăţătură al ierarhului, care a intrat profund în sufletele participanţilor.

A doua zi, Mitropolitul Serafim a săvârşit Sfânta Liturghie, un moment plin de caldură, bucurie şi har, cu participarea preoţilor Ioan Pop şi Lucian Boloş de la parohia Ansbach, a P. Cuv. protosinghel Ghelasie Păcurar (Würzburg) și PPCC Diaconi Marius Tăut şi Daniel Nicolae Pintea. La momentul rânduit, părintele Daniel a fost hirotonit preot pe seama noii parohii cu hramurile ,,Sf. Cuv. Paraschiva de la Iaşi şi Sf. Walburga” din Bad Windsheim.

La sfânta Liturghie au participat numeroși credincioşi, pe care Mitropolitul i-a asigurat de faptul ca nu sunt singuri, aici, departe de ţară, că unitatea dintre ei şi împreună cu Hristos este un factor esenţial pentru noi şi -nu în ultimul rând- că participarea la Sfânta Liturghie și viaţa în Biserică este punctul de sprijin pentru a putea trece de încercări. La final, ÎPS Sa a felicitat pe noul hirotonit în treapta preoţiei şi pe preoții slujitori ai parohiei din Ansbach pentru dragostea şi dăruirea cu care păstoresc credincioşii.