Hramul Parohiei românești din Rosenheim

 

În prima duminică a lunii Februarie 2017, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim, alături de oficialități locale au fost prezenți în mijlocul credincioşilor din parohia „Întâmpinarea Domnului” din Rosenheim, cu ocazia hramului.

 

 Vizita în parohie a ÎPS Serafim a început în seară precedentă, când împreună cu părintele paroh Dumitru Mureşan a oficiat Taină Sf. Maslu, în prezenţa a peste 50 de credincioşi.

Imediat după slujbă, cei prezenţi s-au bucurat de o frumoasă „Şezătoare“,  aşa cum a fost denumită seara duhovnicească, susţinută de către Părintele Mitropolit. În acest cadru de intimitate teologică, ÎPS Serafim a explicat semnificaţia versetelor din cap. 13 al  Epistolei I către Corinteni a Sf. Ap. Pavel.

Duminică 05.02.2017, când s-a prăznuit Hramul parohiei din Rosenheim – „Întâmpinarea Domnului Dumnezeului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos“,  Ierarhul împreună cu părintele paroh Dumitru Mureşan și părintele diacon Dumitru Dura, a săvârşit Sfânta şi Dumnezeiască Liturghie în biserica Evanghelică Erlöserkirche din Rosenheim.

După citirea pericopei evanghelice de la Sfântul Evanghelist Luca, IPS Serafim a vorbit celor prezenţi atât despre semnificaţiile praznicului, cât şi despre importanţa conştientizării stării de păcătoşenie în care trăieşte omenirea. Pentru o viaţă mai liniştită, pentru cultivarea virtuţilor şi creşterea duhovnicească a fiecăruia, este nevoie de multă smerenie însoţită de fapte bune, de sprijinirea celor în nevoi, mai cu seama a celor neputincioşi. Categoriile sociale vulnerabile, copiii, persoanele cu vârstă înaintată, femeile fără ajutor, bolnavii şi alte persoane aflate în situaţii similare au nevoie de sprijinul nostru, la fel cum noi toţi avem nevoie de ajutorul lui Dumnezeu. Cât suntem în viaţă suntem conectaţi unii cu ceilalţi, a subliniat Ierarhul în predică. Îndemnul transmis tuturor, a fost ca fiecare „să-şi asume cu fermitate principiile Evangheliei Mântuitorului nostru Iisus Hristos, spre a deprinde tainele vieţii duhovniceşti şi a deveni astfel moştenitori ai bucuriei şi luminii veşnice în Împărăţia Cerurilor”.

Răspunsurile la Sfânta Liturghie au fost date de membrii corului parohiei, susţinuţi fiind de toţi credincioşi.

Evenimentul în sine a polarizat neaşteptat de multe persoane, printre cei prezenţi numărându-se şi reprezentanţi oficiali din localitate dar şi din capitala Bavariei. Cei care au luat parte la eveniment, s-au bucurat de prezenţa în mijlocul lor a d-lui Anton Heindl, viceprimarul oraşului Rosenheim, a d-nei Iulia-Ramona Chiriac, consul general al României la München, cât şi a altor oficialităţi, care au asistat cu mare interes la Sfânta şi Dumnezeiască Liturghie.

Cu puţin înainte de miruirea credincioşilor, IPS Serafim a adus mulţumiri pr. paroh Dumitru Mureşan pentru frumoasele rezultate obţinute în parohie, pentru efortul susţinut depus timp de opt ani, în vederea constituirii şi consolidării comunităţii ortodoxe românești din Rosenheim şi împrejurimi. De asemenea au fost adresate mulţumiri şi d-nei preotese Felicia-Iuliana Mureşan, care cu multă dragoste şi dăruire creştină a fondat şi condus corul parohiei timp de opt ani.

Ziua s-a încheiat într-o notă de tradiţională ospitalitate românească, în care toţi participanţi au avut ocazia să îşi exprime mulţumirile, dar şi bucuria de a fi participat la un eveniment de asemenea amploare.  Agapa creştină a consfinţit reuşită acestui eveniment, de care toţi cei peste o sută de participanţi îşi vor aminti mereu cu plăcere.

 

Pr. Dumitru Mureşan, Rosenheim