Hramul Parohiei „Sfântul Dimitrie cel Nou“ din Dortmund

Sâmbătă 23 octombrie și Duminică, 24 octombrie, credincioșii Parohiei Ortodoxe Române „Sf. Cuv. Dimitrie, Basarabov” din Dortmund, au avut bucuria de a participa la prăznuirea ocrotitorului lor spiritual, într-un cadru deosebit, împreună cu PS Episcop-vicar Sofian Brașoveanul.

 

Sărbătoarea hramului parohiei a debutat sâmbătă prin taina Sfântului Maslu slujita de Preasfinția Sa, Episcopul-vicar Sofian Brașoveanul și de un sobor de preoți din parohiile învecinate. Credincioșii, care au participat la sfântă slujba, s-au bucurat de împreună rugăciune și de cuvântul de învățătura al Episcopului Sofian, care le-a vorbit despre noțiunile de bine și de rău, cu gândul al pericopa evanghelica de duminica, arătând ca anumite situații chiar dacă aparent pot părea rele, raportate la Dumnezeu au o lucrare și un sens bun. Rãul, spunea PS Sa, citândul pe Sfântul Vasile cel Mare, este depărtarea de Dumnezeu și de oameni.

Prăznuirea Sfântului Cuvios Părinte Dimitrie Basarabov a continuat  duminica cu Sfânta Liturghie, oficiată de PS Episcop-vicar Sofian împreunã cu părintele paroh Ispas Ruja, cu părintele Adrian Achim de la Parohia  Gelsenkirchen și de părintele diacon Cezar Dascālu de la Parohia din Osnabrück, au participat un număr mare de credincioși.
În cuvâtul de învățătură, Episcopul Sofian, a făcut o paralelă între cele două extreme ale ipostazelor umane reprezentate de demonizatul din ținutul Gherghesenilor pe de-o parte, respectiv omul care îl caută și are pe Dumnezeu, ca și Sf. Cuvios Dimitrie pe de altă parte. Două variante ale locului în care putem ajunge noi, oamenii, desăvârșirea sfințeniei fiind o chemare adresată de către Dumnezeu fiecăruia dintre noi.
În momentul rânduit al slujbei un număr mare de credincioși s-au împărtășit cu Sfintele Taine ale Domnului și Dumnezeului nostru Iisus Hristos.
După Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie a avut loc o frumoasă agapă la Restaurantul românesc „Țara Hațegului Internațional“, care au adus iar împreună pe clerici și credincioși, atât de lipsiți de aceste momente de comuniune și împreună ședere din cauza pandemiei. La sfârșitul acestei prăznuirii bucuria tuturor a fost mare, pentru ca au avut în mijlocul lor un ierarh, pe Preasfințitul Părinte Episcop Sofian, dar și pentru faptul ca cu ajutorul lui Dumnezeu, sarbatoarea hramului redevine un loc al comuniunii și al întâlnirii dintre oameni.

Preot paroh dr. Ispas Ruja