Hramul Parohiei „Sfântul Teodosie de la Brazi”- Osnabrück

Sâmbătă, 29 Septembrie 2018, a fost zi de mare sărbătoare pentru comunitatea românească din Osnabrück, eveniment prilejuit de hramul Parohiei Ortodoxe „Sf. Teodosie de la Brazi”. Alături de preotul şi credincioşii parohiei au participat la praznic oaspeţi de la parohiile din nord-vestul Germaniei.

 

Sărbătoarea a debutat în seara zilei de Vineri, 28 Septembrie, cu Taina Sfântului Maslu și a continuat Sâmbătă cu oficierea Sfintei Liturghii. Soborul celor cinci preoți prezenți (Pr. Iulian Ichim – Parohia Warendorf, Pr. Marius Matei –- Parohia Sögel, Pr. Marius Pandelea – Parohia Bielefeld, Pr. Dimitrie Ursache – Parohia Münster, Pr. Ispas Ruja – Parohia Dortmund)a săvârşit o slujbă cu totul aparte, înfrumusețată de răspunsurile corale ale stranei. Cuvintele de învâțătură rostite de preoții invitați au stârnit un interes deosebit în rândul credincioșilor și au contribuit la conștientizarea bucuriei întălnirii cu Dumnezeu, înfrumusețând și luminând trăirea lăuntrică a acestora.
Atmosferă solemnă și vibrantă a constituit un cadru minunat pentru copiii parohiei care au susținut un program artistic bogat, ce a marcat împlinirea a o sută de ani de la Marea Unire din 1918. Îmbrăcați în costume populare, aceștia au recitat versuri și au cântat cântece patriotice ce au evidențiat contextul realizării Unirii și consecințele acestui act istoric în conștiința neamului românesc. Momentul a fost unul de mare încărcătură emoțională pentru toți cei prezenți în biserică.
Deși au trecut doar trei ani de la înființarea parohiei, biserica a devenit centrul comunității, locul în care oamenii se întâlnesc, se împrietenesc și se ajută unii pe alții, locul în care se oglindesc sufletele credincioșilor, manifestate prin dragoste, dărnicie și jertfa fiecăruia. Astfel că, întreaga sărbătoare s-a încheiat printr-o frumoasă și bogată agapă frățească realizată, ca întotdeauna, cu sprijinul credincioșilor si celor apropiați parohiei.
Părintele paroh Bogdan Ionel Ilie a adresat la final un cuvânt de mulțumire tuturor enoriașilor prezenți, preoților invitați, gospodinelor parohiei care au pregătit cu multa dragoste și râvnă mâncărurile tradiționale, precum și copiilor care prin glasurile lor cristaline au realizat „unirea-n cuget și-n simțiri” a românilor din comunitate.

Articol de Crina Nor