„În lumea lui Dumnezeu” – timpul reîntoarcerii

Cu bucurie pascală şi mare mulţumire am avut şansa să vizionăm emisiunea de excepţie făcută de Trinitas TV, sub genericul „Timpul reîntoarcerii”, cu dragii noştri enoriaşi vienezi: Gabriel cu Elisabeth şi cei opt copilaşi ai lor, din „reşedinţa lor Munţii Apuseni“. Un nume mai adecvat pentru structura şi convingerile trăite de această aleasă familie nu putea să fie pus acestei emisiuni.
Felicitări echipei Trinitas, dar şi frumoasei şi evlavioasei familii. Să trăiţi mereu în lumina, bucuria şi însufleţirea Sfintei Învieri!
Anul trecut, în Duminica Floriilor (17 aprilie 2022), înainte de a pleca spre România, Felix la cei 12 ani ai lui ne-a oferit un buchet muzical în Biserica noastră „Sf. Ap. Andrei” din Viena. A cântat două piese minunate: Agni Parthene şi Ave Maria (Franz Schubert), acompaniat de profesorul Tudor Andrei. Mulţumiri şi binecuvântări pentru aceste daruri şi succes mult pe mai departe!
Interviul transmis de Trinitas TV poate fi vizionat aici:
Comentariu Trinitas TV: Gabriel a plecat din țară pentru a-și câștiga un trai mai bun. După 20 de ani s-a reîntors, dar nu singur, ci împreună cu Elisabeth și cei șapte copii ai lor! Au lăsat Viena în urmă și s-au stabilit într-un sat din Munții Apuseni, unde, între timp, a venit pe lume și Efrem, cel de-al optulea copil al familiei, un „mocan adevărat”, dupa cum spune Gabriel. Odată cu stabilirea in România, Elisabeth a îmbrățișat ortodoxia: „a fost simplu, a venit din inimă!”
Hristos a înviat, bucuria și mântuirea noastră!
Pr. Prof. Dr. Nicolae Dura, Vicar pentru Viena